Okuyacağınız satırlar 2024 yılında ülkemin önemli bir kentinde önemli bir hastanenin “ACİL SERVİS”inde abartısız üç (3) saat sıranın gelmesini beklerken; karnını tutup kıvranan genç kızlarımızı, inleye inleye ekranda adının görünmesini bekleyen yaşlı teyzelerimizi çaresizce izlerken yazıldı.

Kendi acısını unutup, acı içinde kıvranan bir genç kızla ilgilenen, kendisi üşüdüğü halde kabanını çıkarıp o genç kızın üzerine örten yüce gönüllü bir kahraman Türk Kadınını izlerken yazıldı bu acılı satırlar. 
Anayasa 5. Madde “…Devletin temel amaç ve görevleri, ……….. kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır…”
Vatandaşlar olmazsa devlet diye bir şey de olmaz. Bizler, bizlerin huzuru, güvenliği, mutluluğu için bir araya geldik ve bir devlet kurduk. O halde, adını Acil Servis koyduğumuz bir devlet organının, devletin varlık nedeni olan vatandaşlarını soğuk bir salonda kıvranarak, inleyerek üç saat hiçbir tıbbi müdahale yapılmadan ekrana bakar vaziyette bekletmesini nasıl açıklayacağız?
Açıklayamayız. Sadece sorarız kendi kendimize; “Biz bu devleti neden kurduk?”
Hastane acil servislerinde saatlerce kıvranarak sıra bekleyeceksek; bir MR randevusu için aylar sonrasına sıra verilecekse; doktor hastayı doğru düzgün dinlemeden, muayene etmeden birkaç tetkik, birkaç ilaç yazarak kapının önüne koyacaksa biz bu devleti neden kurduk?
Çocuklarımız okula yazılırken kontenjan bahanesiyle uzak yerlere kaydı yapılacaksa; okula kayıt için bağış istenecekse; insanlarımız iyi bir eğitim umuduyla özel okullara gitmek ve bunun için milyonlara varan paralar ödemek zorunda kalacaksa neden kurduk biz bu devleti? 
Evimizde, sokaklarda, siber ortamlarda güvenlik endişesi taşıyacaksak; ağır suçlar işleyen kriminal tipler anında serbest kalıp toplum için tehdit olmaya devam edecekse; ülkenin gidişatından endişe duyan duyarlı bir vatandaş sosyal medya mesajından dolayı sabahın erken saatlerinde polis baskınıyla evinden alınıp cezaevine konulacaksa bu devleti biz neden kurduk?
Paramız dandik ülke paraları karşısında 10 kat aşağıda olacaksa; pasaportumuzu taşıyan vatandaşlarımız sınır kapılarında itilip kakılacaksa; yabancı şirketler madenlerimizi götürürken bize siyanürü kalacaksa; yabancı ülkelerin çöpleri, asbestli hurda gemileri ülkemize getirilip insanımızı kanser edecekse neden kurduk biz bu devleti?
Akıl yoksunu babalar kız-erkek evlat ayrımı yapacaksa; mirasta bile yasa tanımayacaksa; mahkemelerden sonuç alınamayacaksa; var olan yasa uygulanmayacaksa; hak ve hukuk, zenginliğe ve güçlülüğe göre dağıtılacaksa biz bu devleti neden kurduk? 
Adalet duygusunu kaybedeceksek; yargıya güvenemeyeceksek; herkes hakkını kendisi almayı düşünecekse; sınırlarımızdan gelen –ajan mı, suçlu mu, terörist mi olduğunu bilinmeyen- milyonlarca yabancıya dur diyemeyeceksek; her gelen emeğimize, ekmeğimize ortak olacaksa neden kurduk bu devleti biz?
Ormanımız yandığında söndürecek uçağımız yoksa; sel, deprem olduğunda anında müdahale edemeyeceksek; insanlar günlerce enkaz altında kalacaksa; ölü yaralı sayısını bile öğrenemeyeceksek neden kurduk bu devleti?
Çoğu zaman dünyanın en pahalı internetini/yakıtını/doğalgazını kullanacaksak; vergiler ve zamlar rekor seviyelere gelecekse; onca toplanan vergiye rağmen enflasyon yükselmeye devam edecekse; çarşı pazar ateş pahası olacaksa; emeklinin maaşı asgari (en düşük, minimum) ücretin altında kalacaksa biz bu devleti neden kurduk?
Kötü ev sahibi kiracısını, kötü kiracı ev sahibini ezecekse; davalar yıllarca sürecekse; refah ve mutluluk içinde yaşamayacaksak; çocuklara güvenli bir gelecek sunamayacaksak; işçi hakkını alamıyorsa, emekli geçinemiyorsa, memur mutsuz, gençler umutsuzsa; sürekli gelecek kaygısı taşıyacaksak biz bu devleti neden kurduk?
Hiç kurmasak, kendi kendimize yaşasak da aynı şey olmaz mıydı? Neden uğraştık, savaştık, sakat kaldık, öldük, kurtardık, vatan edindik, devlet kurduk?
Hey sana söylüyorum. Bütün bu rezilliği, sefilliği çekip de sesini çıkarmayan kişi! Yönetenler, siyasiler, üniformalılar falan değil, SENSİN DEVLET!  Sağlıcakla…