Merhaba sevgili okurlar, ben diyetisyen Aysu Bozkurt. Bugün benim ilk yazım. Artık Antalya Gündem Gazetesi’nde her pazartesi ben de varım. Günümüzde beslenme ile ilgili yanlış bilgiler giderek artıyorken sizlerle uzmanından bu yanlışların doğrusunu paylaşmak isterim.

Teknolojinin yaygınlığıyla bilgiye erişim çok kolaylaştı. Artık her istediğimize kolayca internetten ulaşabilir olduk. Çok fazla olumlu yanlarının olmasına rağmen bazı olumsuz yönleri de olmakta. Özellikle YANLIŞ BİLGİLER. Beslenme alanı da bu olumsuz yönden etkilenmekte, hakkında çok fazla yanlış bilgiler yazılmakta. Beslenme konusunda uzman olmayan kişiler de tavsiye vermeye başladı, hatta daha da ileriye giderek diyet yazmaya bile başladı.

Yanlış uygulanan diyetler sandığımız kadar masum değiller. Gazetelerde yanlış diyetten rahatsızlanan, hayatını kaybeden kişileri görür olduk. İnternette popüler olan, başkasından duyduğunuz veya kafanıza göre uygulanan diyetler size uygun olmayabilir. DİYET KİŞYE ÖZELDİR ve diyetisyen tarafından yazılması gerekmektedir. Her kişinin gereksinimi, yaşı, metabolizma hızı farklıdır.

Beslenme planı, kullanılan ilaçlara göre şekillendirilir. Besin-ilaç etkileşiminin olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak için de bazı besinleri ekleme, çıkarma gibi uygulamalar yapılmakta.

En önemlisi ise her hastalığa farklı bir diyet modelinin olmasıdır. Sağlıklı bir bireye yazılan diyet modeli, böbrek hastasının hayatını riske bile atabilmektedir. Düzenli olarak ishal veya kabızlık sorunu yaşayan bireylerin bile diyetleri oldukça farklı olmaktadır. Diyet sadece bunlara göre de yazılmaz. Uyanma ve uyuma saatiniz, mesleğiniz, fiziksel aktivite durumunuz, gün içinde yiyecekleri temin etme olanağınız bile diyetinizi oldukça etkilemektedir. İş yerinde yeterli olanaklara sahip olmayan bireylere bir besini şart koşmak veya öğle yemeğini sevmeyen bireye o öğünü eklemek mantıksız bir harekettir. İşinden dolayı geç yatan bir bireye ‘’akşam saat altıdan sonra yemeği kesmelisiniz’’ demek de tehlikeli olabilir.

Ezbere uygulanan diyetlerde sizin sevmediğiniz besinler yer alabilir veya çok sevdiğiniz besinler yer almayabilir. Sevmediğiniz besinleri sırf zorunda olduğunuz için yemeniz başarısız bir diyet sürecini de beraberinde getirir. Sevdiğiniz besinleri belli bir dengede tüketmek sizi daha da motive edecektir.

Diyetiniz mutlaka bir diyetisyen tarafından alışkanlıklar, hayat tarzı, ilaçlar, hastalıklar, ekonomik durum, fiziksel aktivite durumu gibi birçok faktörün değerlendirilmesiyle beraber size özel hazırlanmalıdır.