Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde Bahçeyaka Mahallesi kapalı cuma pazarı yerinin aşağı kısmında yer alan dört yol ilçenin işlek yollarından biridir. Sık sık kamyonların geçtiği yolda trafik lambasının olmaması kazalara davetiye çıkarıyor. Akşam saatlerinde yetersiz ışıklandırma sebebiyle yayalar için de tehlikeli olan yola çevre sakinleri çözüm üretilmesini talep ediyor.

10D6F8Dd C32A 4A07 9B33 3624918Bc29D

IŞIKSIZ DÖRT YOL KAZALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Antalya’nın Döşemealtı ilçesi kapalı Cuma pazarının aşağı tarafında kalan dört yol kazalara davetiye çıkarıyor. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda hem yayalar hem de sürücüler için tehlike saçan yolda kazalar meydana geliyor.

Defe09E0 54Bf 47B4 9276 79Fbd8280231

Bölgedeki cadde üzerinde marketler ve pazar yerinin olması sebebiyle insan trafiği de yoğun. Caddede otomobillerin yanı sıra sık sık hafriyat kamyonları da geçiyor. Özellikle pazarın kurulduğu günlerde trafik yoğunlaşıyor hem caddede park eden araçlar hem de sık geçen kamyonlar sebebiyle insanlar yolda ilerlemekte zorlanıyor. Sürücüler ise metrelerce oluşan kuyrukta ilerleyemiyor.

Bölgedeki yaya ve trafik akışını düzenleyen ışıkların olmaması çevre sakinleri tarafından tepkiyle karşılanıyor. Işıkları olmayan dört yolda kazaların meydana geldiğini belirten çevre halkı sorunun çözülmesini talep ediyor.

Ruslar ve Ukraynalılar akın akın gitti zamlar kaldı! Antalya’nın ilçelerine ulaşılamıyor Ruslar ve Ukraynalılar akın akın gitti zamlar kaldı! Antalya’nın ilçelerine ulaşılamıyor

4 YOLDA GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ KİME AİTTİR?

Trafik ışıklarının olmadığı kavşaklar kazaların en sık yaşandığı bölgelerdir. Trafik lambası olmayan kavşaklarda yol hakkı belirli geçiş üstünlüğüne göre ilerler. Herhangi bir trafik lambası olmayan dört yol ağızların geçiş belirli kurallara göre yapılır. Dört yolda geçiş üstünlüğü olan araçlar vardır. Bunlar itfaiye, ambulans, zabıta, polis gibi göre sırasında olan araçlardır.

dörtyol

Sürücüler kavşağa yaklaşırken yavaşlamalıdır.

Kontrolsüz kavşaklarda dönüş yapacak araçlar, düz giden araca yol vermesi gerekir. Bunun yanı sıra kamyon, traktör, iş makinası gibi ağır araçlar geçiş yönüne bakmadan diğer araçlara yol vermelidir.

İlk geçiş hakkı seyir halinde olan ve doğru giden aracındır.

Sağdaki araçlara geçiş hakkı verilir.

F7Bc53Ea 2F55 42E0 A1E4 8C603E563B83

Dönecek olan araç, düz giden araca yol verir.

Tali yoldan gelenler, ana yoldakilere yol verir.                             

 GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜNE UYMAMANIN CEZASI VAR MIDIR?

Geçiş üstünlüğüne uymamak özellikle kontrolsüz kavşaklarda birçok kazaya neden olur. Polisler tarafından geçiş üstünlüğüne uyulmadığı belirlenirse belirli bir miktar para cezası ve 20 puan ceza yazılır. Eğer puanlar 100’e ulaşırsa ehliyetin alınması söz konusu olabilir.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA