Osmanlı döneminden itibaren ilmin adeta başkenti olmuş, Kadı Konakları ve Düğmeli Evleri ile denilince Antalya’nın akla ilk gelen ilçesidir İbradı.

Adı değişik gelebilir ama Arapça soğuk anlamına gelen “İbrad” yani “soğuk yer” manasındaki sözcükten gelmiş. Yöre insanın çoğu da Yörüktür.

Antalya’nın 19 ilçesinden yaklaşık 4500 nüfusu ile en küçüğü; ama en şirin yaylasıdır.

Kuruluş yeri itibarıyla binlerce yıl çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Her köşesinden tarih fışkıran, Osmanlı döneminde üç defa çok büyük yangınlar atlatmasına rağmen adeta küllerinden yeniden doğmuştur İbradı.

Her yangında büyük zarar gören tarihi konakları ve düğmeli evleri mimari yapıya sadık kalınarak yeniden inşa edilmiş ve günümüze kadar gelinmiştir.

İbradı’ya eğer yolunuz düşerse halen bu yapıları görebilirsiniz. Ancak bunların çoğu tescil edilmesine rağmen, yıkık-dökük halde kaderine terkedilmiştir. Yöre halkı maddi imkansızlıktan eli-kolu bağlı haldedir. Belediye de bunlara şimdiye kadar ciddi bir katkıda bulunmamış.Turizm bakanlığının sağladığı az miktarlardaki hibe kredileri ise çok yetersiz.

İbradı sadece bu konakları ve düğmeli evleri ile tanınan bir ilçe değil elbette.

Dünyaca ünlü Altınbeşik Mağarası ,Yılkı Atları, Kardelen ve Şakayık gibi endemik bitkileri ve ayrıca tabii ki üzümü ile de bir hayli meşhur.

Bu bilgileri hatırlattıktan sonra,  gelelim asıl konumuz önümüzdeki belediye başkanlığı seçimlerine…

Serkan Gedik, CHP’nin 39 yaşındaki genç yazar ve tarihçi belediye başkanı adayı.

Akdeniz Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu, halen İbradı Belediyesinde Kültür ve Sosyal İşler Sorumlusu olarak görev yapıyor.

Araştırmacı kişiliği ve Osmanlıca bilgisi ile de tanınıyor.

Serkan Gedik, “Geçmişten Geleceğe İbradı” ile “İbradı Mezar Taşları” kitaplarının da yazarı aynı zamanda.

Yani Osmanlıca mezar taşlarını da okuyabiliyor (!)

Serkan Gedik bu arada İbradı Tarih, Kültür ve Edebiyat Dergisinin editörlüğü de yapıyor ve aynı zamanda ADD İbradı Muammer Aksoy şubesi başkan yardımcılığını görevine de devam ediyor.

Son belediye seçimlerinde CHP %49,36, AKP % 45,97 oy almıştı.

Seçime katılım da  %90,20 gibi yüksek bir oran olmuştu.

31 Mart Belediye Seçimlerin de yarışın yine bu iki parti adayı arasında geçeceği, ancak Serkan Gedik’in şansının AKP’nin adayı Hatice Sekmen’e oranla daha yüksek olduğu konuşuluyor.

CHP’nin Belediye Başkan Adayı Serkan Gedik, kendisine yapılan engelleme girişimlerine rağmen seçimden büyük bir zaferle çıkacağını da iddia ediyor.

Biz her iki adaya da başarılar diliyoruz. Takdir  elbette ki yöre halkının…