Biliyorsunuz artık ne çarşı pazarda, ne de online alışverişlerde bir aldığımızı aynı fiyata

tekrar alamıyoruz. Kimisi buna enflasyon diyor, kimisi psikolojiye bağlıyor. Onun yorumunu size bırakıyorum…

Şimdi size başıma gelenlerden bahsedeyim.

Birincisi ilaç alışverişi, ikincisi ise gıda alışverişi.

Çoğumuz belli bir yaştan sonra multivitamin almak zorundayız. Çünkü hangi emekli haftada  iki kez balık veya et yiyebiliyor?

İşte her zaman kullandığım multivitaminin fiyatının en son aldığım fiyatının yüzde altmışbeş üzerinde olduğunu gördüğümde şok oldum adeta. Sorsam alacağım “bize de zamlı geldi, herşeye zam geliyor beyefendi” yanıtlarını bildiğim için paramı ödeyip çıktım eczaneden.

Ama sonradan içime bir kurt düştü. “Ben niye fiyat araştırması yapmadan pat diye aldım bunu “diye kendi kendime sordum.

Yaptığım kısa bir araştırmada aynı ürünü online bir sitede (bilinen ve güvenilir bir site, hatta Antalya’daki bir  AVM’de mağazası da var) aldığım fiyatının nerdeyse yarı fiyatına satın aldım hem de iki tane alınca hem puan, hem de bir hediye kazandım.

İkinci olay ise dünyanın en iyi balı olduğunu iddia eden bir firmanın kendi resmi sitesinden alışveriş yaparken başıma geldi.

Güvenilir diye özellikle buradan alışveriş yaptım , ancak rastgele bir alışveriş marketinde aynı ürünün  yüzde yirmibeş daha ucuz olduğunu gördüm. Onu da satın aldım ve ikisinin de fotoğrafını çekip firmaya gönderdim ve bunun nedenini sordum. Önce bunların kendi ürünleri olmadığını iddia ettiler,sonra bunu kabul ettiler ancak son kullanma süresinin yaklaşmış olabileceğini söylediler. Oysa kendi gönderdikleri üründe de aynı son kullanma tarihi bulunuyordu.

Daha sonra firma beni aradı, ısrarla hangi marketten aldığımı öğrenmek istediler. Tabii ben de hiç haber kaynağımı (!) açıklar mıyım? Söylemedim tabii. Gidip o marketten üç tane daha aynı üründen aldım. Ben o  marketin adını söylesem orayı da uyarıp hemen zam yapmasını söyleyecekler ve sonunda vatandaş zamlı fiyattan alacaktı.

Günümüz de artık bir şey satın alırken size tavsiyem mutlaka fiyat araştırması yaparak satın alın.

Yaşadığım iki olay kulağınıza küpe olsun…