Havaların ısınmasıyla birlikte su hırsızları yine çoğalmaya başladı.

Yer altı ve yer üstü sularını tükettiklerini ve gelecek neslin ne ile karşı karşıya kalacaklarını umursamayan kaçak sondajcılar hızla üremeye devam ediyor. Ruhsat sahibi sondajcılara kıyasla daha ucuza iş gören bu kaçak sondajcılar da ülkenin ekonomik şartları nedeniyle daha çok tercih ediliyor. Yani bugünü kurtarmak adına yarınlar harcanmaya devam ediyor.

Her geçen yıl mevsim normallerinin altında yağış yaşanan ülkemizde giderek artan bir su sıkıntısı sorunu var. İklim değişikliklerinin verdiği zararlar yetmiyormuş gibi bir de ülkenin dört bir yanında türeyen kaçak sondajcılar var. Ülke genelinde kuraklık sıkıntısı baş gösterirken kaçak sulama yapanlar da yeraltı sularının tüketimini hızlandırıyor. Özellikle tarla sahipleri kaçak sondaj ile ucuza iş yaptırdıklarını ve ceplerini rahat ettirdiklerini düşünürken hem kendilerine hem doğaya büyük zararlar veriyorlar. Daha az ücret ödemek için kaçak sondajcılarla anlaşılıyor. Ancak bu sondajcılar sezonluk çalıştıkları için, belirli adresleri olmadığı için, resmi bir kayıt tutulmadığı için kabak tarla sahibinin başına patlıyor. Kaçak kuyu tespit edildiğinde bu kaçak kuyuyu yapan ruhsatsız sondajcılara ulaşmak mümkün olmadığı için ceza da tarla sahibine kesiliyor. Üstelik sondajı yetkili kişi yapmadığı zaman malzemeyi de kalitesiz kullanıyor ve sondaj kuyuları da beklenen verimi sağlamıyor. Yani kısa vadede karlı bir iş yaptığını sanan işgüzarlar hem kendilerine hem doğaya hem de gelecek nesillere verebilecekleri en büyük zararı veriyorlar.

Bu su hırsızlarını durdurmak için Devlet Su İşleri denetimler yaparak ve kaçak kuyu açtığını, açtırdığını tespit ettikleri kişilere maddi yaptırımlar uygulayarak su katliamının önüne geçmeye çalışsa da tam olarak sonuç alınamıyor. Mesela geçtiğimiz yıl Kırklareli’nde bir vatandaş kaçak sondaj yapmanın bedeli olarak 104 bin lira yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Ancak normalde caydırıcı olması gereken bu cezalar yine de su hırsızlarını durdurmaya yetmiyor. Bu cezalar bu hırsızları durdurmaya yetmeyince normalde adam öldürenin bile iyi hal, kravat takma vs sebeplerle serbest kalabildiği ülkemizde kaçak sondaj yapanlara ve yaptıranlara hapis cezası geleceği konusu gündeme geldi. Aslında iki olayda da geleceğin katledildiği düşünülünce hapis cezası çok yerinde olur fakat geleceği öngörülen hapis cezasının diğer cezalar gibi uygulanıp uygulanmayacağı asıl mesele…