Antalya’da her geçen gün büyüyen bir sorun haline gelen kira sorunu sanırım artık başka bir boyuta geçecek.

Asgari ücrete ara zam yapılmayacağının açıklanmasının ardından şimdi de temmuz ayında kiralara yüzde 25 zam yasası yürürlükten kaldırılacak.

Zaten şimdi bile asgari ücretle geçinmeye çalışan aileler zorlanıyor. Yüzde 25 zam yasası varken dahi kiralar 10-15 bin bandındayken bu yasa kalktıktan sonra kiralar ne hale gelecek? Her yönden asgari ücretle geçinmeye çalışan aileler zorlanacak bunu görmek için uzman olmaya gerek yok.

Vatandaşlar şu anda bile kiralardan yakınırken, zam limiti ortadan kalktıktan sonra nasıl kiraları ödeyecekler? İnsanlar geçim derdine düştüler artık. Bir kafede oturup çay içmek bile lüks olmuşken, asgari ücretle geçinip çocuk okutmaya çalışan birde üstüne kirada oturan aileler temmuz ayından itibaren ne yapacak ben düşünmek bile istemiyorum.

Zam sınırı varken dahi intiharlar, cinayetler hat safhaya ulaşmışken, bundan sonra bizleri neler bekliyor zamanla göreceğiz ancak ben bu yasanın kalkma taraftarı değilim. Hele bir de asgari ücrete ara zam yapılmayacağı takdir de bu zam sınırının kaldırılması asgari ücretle geçinen aileleri kaderlerine mahkum etmekten başka bir şey değildir.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kiracılar Dayanışma Platformu Başkanı Cengiz Kul, “Asgari ücretli işçilere hiçbir zaman değer verilmedi. Kira oranlarına yüzde 25 zammı kaldırılması işçi sınıfının tamamen elini kolunu bağladılar. Kiracıların elindeki tek dayanağı olan yüzde 25 zamdı. Yüzde 25 zamma uyuldu mu? Uyulmadı ama kiracıların elinde bir dayanaktı. Şimdi kiracıların elinden bu dayanağı alıyorlar. Zaten ülkemizin yüzde 70’i asgari ücretle çalışıyor bunların yarısından çoğu kiracı.

Aldığı maaşın tamamını kiraya verirse bu vatandaşlar çoluğuna çocuğuna, eğitimine nasıl yetişecek? Önce bunu hesaplamaları lazım. Biz hangi siyasi partiyle görüşürsek görüşelim hepsi de kendi menfaatince konuştu. Zaten onların hemen hemen hepsi de Gayrimenkul zengini o yüzden bizi dikkate almıyorlar. Sadece seçimden seçime dikkate alınıyoruz.

Madem ülkenin ekonomisi iyi o zaman da onlarda asgari ücret alsın. Bakanlar, vekiller ilk olarak da Cumhurbaşkanı. Cinayetler her gün artıyor. İntiharlar artıyor. Bunların tek sorumlusu Cumhurbaşkanı, yandaş Bakanlar ve vekiller. Bunun için gerçekten de canımız çok acıyor. Biz kiracılar danışma platformu olarak yürüyüşler yaptık.

Buradan Ankara’ya gittik. Milletvekillerine dosyalarımızı verdik ama hiçbir somut adım atılmadı. Basın bizim sesimizi duyurmaya çalışıyor ama onlar bizi ısrarla görmemeye, duymamaya devam edecek. Bu devran böyle dönmez. Damarımızı kessek kan yerine borç akacak. En son gündem olarak da hayvanları uyutacağız diyor. Ya biz vatandaş olarak hayvanlardan şikayetçi değiliz mültecilerden şikayetçiyiz.

Mültecileri uyutsunlar onları göndersinler. Bize en büyük zararı onlar verdi. Kimisi işimizi aldı. Kimisi evimizi aldı. Kendi ülkemizde mülteci konumuna düştük. Buna da hiçbir siyasi parti gerek a parti gerek b parti hiçbir parti tepkisini göstermiyor. Sadece kendi menfaatlerini düşünüyorlar.

Yani onlara yapılan yardımlar bize yapılsa kendi vatandaşlarımıza yapılsa, kendi çocuklarımıza daha güzel bir gelecek inşa etsek. Ülkemizin değerlerine değer katsak daha iyi değil mi? Ama bayram geliyor. Mültecilerin hepsi tatile gidecek ama bizim asgari ücretli çalışan vatandaşlarımızın evine bayram falan gelmiyor” sözlerine yer vermişti.

Mülteciler nedeniyle sorunlar giderek büyürken, bu soruna çözüm bulmak yerine hayvanlarla uğraşmak niye? Başkan Cengiz Kul’un dediği gibi bu mülteciler bazılarının evini bazılarının işini aldılar. Kira zamlarındaki yüzde 25’lik artışta ortadan kaldırıldığında vatandaşlar kiralarını ödeyemez hale gelecekler. Asgari ücretle geçinmeye çalışanlar ailelerine bakamaz duruma gelecekler.

Bu insanlar sokaklarda mı kalsınlar? Bu kira artışlarındaki sınırlamaların son bulması ne kadar mantıklı bilemiyorum. Kiracıların en büyük sorunlarının başında gelen kira fiyatlarına bir an önce bir çözüm bulunmalı.