Lavanta deyince Müdürümüz Esen Diler bizi geziye götürmüştü. Ispartada lavanta bahçeleriyle ilk defa orda tanıştım. Mis gibi kokan bir hava. Alabildiğince lavanta bahçesi. Şarkı söyleyerek bol bol fotoğraf çekinmiştik.

 İnsan o güzel kokunun içinde kendini kaybediyor. Lavanta tarlaları ıspartada başladı, şimdide de kemere uzandı. Yaylalarda oluşturulan lavanta bahçelerinde etkinlik düzenliyorlar. Eyleniyorlar, ücretsiz araçlar sizi oralara taşıyor. Muhteşem bir görüntü . görmeğe değer. Kemer Belediyesi “Lavanta tanıtım ekinlikleri” kapsamında Kemer Belediyesi'nin Gedelme Yaylası'nda oluşturduğu lavanta bahçesinin hasadı yapılmaya başladılar. ücretsiz araçlarla giderek, lavanta bahçesinde vatandaşlar bol bol fotoğraf çekiliyorlar. Bakalım yaylada neler yaşanmış, neler yapmışlar hangi etkinlik düzenlemiş.

Turizmi çeşitlendirmek amacıyla 700 rakımlı Gedelme Yaylası'ndaki Kemer Belediyesi'ne ait 2 bin 650 metrekarelik araziye kurulan salıncak, oturma alanları, dilek ağacı, eşek maketi, fotoğraf çekim çerçeveleri ve tahterevalli tanıtım etkinlikleri öncesinde süslendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir çalışma sonrasında tarıma elverişli hale getirilen Kemer Belediyesi'ne ait araziye dikilen lavantaların hasadının yapımı başlandı. Lavanta hasadına ücretsiz olarak taşınan vatandaşlar, mor renklerle bezenen lavanta bahçesinde ve fotoğraf çekim alanlarında bol bol fotoğraf çektirdi.  

Turizmi çeşitlendirmek amacıyla lavanta tanıtım etkinlikleri düzenleyen Kemer Belediyesi, etkinlikler kapsamında vatandaşların tarihi Gedelme Kalesi, Gedelme Mağarası ve 2 bin yıllık çınar ağacını ziyaret etmesine de olanak sağlıyor. Kemer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Gencay Kayrak, yaptığı konuşmada, ilk lavanta ekiminin 2022 yılının Nisan ayında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yapıldığını hatırlatarak, bu yıl 2 bin 700 lavanta fidanı diktiklerini söyledi.  Geçen sene ilk lavanta hasadını yaptıklarına işaret eden Kayrak,

“Şu anda lavantalarımız olgunlaşmış halde ve kesime geldi. Vatandaşlarımız da bugün ilk hasat için lavanta bahçemize geldi. Lavanta bahçemizde fotoğraf çekme alanları oluşturduk. Vatandaşlarımızın lavanta görmek için Isparta ve Burdur’a gitmelerine gerek kalmadı. İstedikleri zaman buraya gelip güzel vakit geçirebilirler.” dedi. Artık her ilçeye bir lavanta bahçeleri oluşturulsa ne güzel olurdu dimi. Ben özeniyorum ama gidemiyorum. İşallah her ilçemizde lavanta bahçelerimiz olur. Sevgilerimle…