Maalesef 2024 yılına zam yağmuruyla başladık. Marketler yeni zamlar etiketlerini reyonlarda yapıştırırken, kafe, restoran, pastane ve kısacası bütün esnaflar yeni zamları halka nasıl yansıtacaklarını kara kara düşünmeye başladılar.

Zamlar silsilesi daha yeni başlıyor…

Yağmur gibi yağacak…

Elbette ki onlar bu zam yağmuru karşısında ticaret erbabı ve küçük esnaf çaresiz halka yansıtmak zorundalar. Oysa ülkemizde toplam 15 milyon çalışan işçi insan var. Bunun yüzde 47’si asgari ücretle çalışmaktadır. Belirlenen 2024 zammıyla 17 milyon 2 lira hükümetimiz tarafından belirlenmiştir.

Ülkenin yüzde 70’i emekli ve asgari ücretlisi yaşam savaşı verirken yüzde 30’luk kesim rahat ve çok rahat bir hayat yaşamaktadır.

Türkiye dünyada asgari ücret ile işçi çalıştırmada ilk sırayı alıyor.

Dünyada asgari ücretle işçi çalıştırma tablosuna baktığımızda İspanya yüzde 0,8 Belçika 0,9 Almanya 6,6 Yunanistan 8,9 Fransa ise 11,6 oranında asgari ücretle işçi çalıştırmaktadır.

O halde şimdi de dünya sıralamasında Türkiye’nin asgari ücret durumuna bakalım.

Türkiye birçok geri kalmış ülkelere rağmen yine en az ücret ödeyen ülkeler arasında en üst sıralarda olduğunu görüyoruz.

Şöyledeki; Avrupa'nın asgari ücretle çalışanı ne kadar alıyor?

Kıbrıs, 18 bin,103 TL. Almanya, 538 Avro, Polonya 585 dolar, İngiltere, 1800 şilin, Belçika 1593 Avro, Norveç 2.700 Avro, Lüksemburg, 2.308 Avro alıyor. Bu rakamlar 2023 yılı için geçerlidir.

Gelelim tükenmekte olan emeklilere…

Kara günler yaşayan emekli maaşı 10 bin lira ile zor şartlar altında yaşamını sürdürmeye çalışırken, 2024 yılı aylık artışından ise umutsuz. 

Emekli Çaresiz…

Ve yalnız….

Avrupa’da ise emekliler yaşamlarının son yıllarını ülke ülke turist olarak gezerek sürdürüyor…

Türkiye'de emekli aylıkları enflasyonun ve üst üste gelen zamların altında eziliyor.

Avrupa’da durum oldukça farklıdır. En düşük emekli aylığı bin 250 Euro. Bazı ülkelerde kira yardımı, tatil yardımı ve hatta kedi-köpek yardımı bile var. İşte Avrupa'nın en önemli ülkelerindeki emekli aylıkları...

Almanya son düzenlemelerle, emeklilik gelirinde alt sınır yükseltildi. 65 yaşını geçen kadın emekli yılda en az 17 bin 814 Euro; erkek emekli ise en az 25 bin 407 Euro brüt emekli maaşı alacak. Net olarak ise kadın emeklinin en düşük net aylığı 1.267 Euro; erkek emeklinin ise 1.840 Euro.

Hollanda’da Emeklilerin hakları oldukça iyidir. Hollanda'da bir kişi, bir yıl çalışmış ve sadece bir yıl prim ödemiş olsa bile, yaşı geldiğinde temel emekli aylığına hak kazanıyor. Tatil parasıyla aylık net gelir 1.430 Euro. Tabii tam zamanlı çalışanlar ve yüksek prim ödeyenler için üst sınır yok.

İspanya Bir emeklinin net maaşı 1.300 Euro'yu aşıyor. İspanyolların yüzde 75'nin kendi evi var.

İtalya İtalyan emekliler ortalama 1359 Euro maaş alıyor. Yüksek gelirli gruplar emekli olduğunda, aylıklarında üst sınır yok ve ödedikleri prime göre yüksek maaş alıyorlar.

Fransa sistem, çalışan ve işverenin primleriyle finanse ediliyor. En yüksek emekli maaşı 7000 Euro'yu bulabiliyor. Aylık bağlama oranı yüzde 62 ve yakında 64 olacak. Ortalama emekli maaşı ise 1.400 Euro civarında. En düşük emekli aylığı ise 1.120 Euro. Emeklilik için yıl sayısının 41'den 43'e çıkarılmak istenmesi nedeniyle ülkede gösteriliyor yapılıyor.

Avusturya Asgari emekli aylığı 1.110 Euro. Maksimim emekli maaşı ise 3.477 Euro ile sınırlı. Ortalama emekli aylığı kadınlarda 1.192 Euro; erkeklerde ise 1.917 Euro.

İngiltere Avrupa içinde en az ödeyen ülke ama onun da en düşük aylığı bin Euro. Haftada 203,85 Paund ödeme yapılıyor. Bu nedenle birçok İngiliz'in “işyeri emeklilik sandık üyelikleri” var. Burada biriken paralarla ek emekli aylığı elde ediyorlar.

Allah'a şükür bizim dünya liderimiz var ve bizzat kendisi ekonomist….

Uzaya gidiyoruz… Aya gidiyoruz… Markete pazara gidemiyoruz…

Avrupa ve hatta dünya bizi çok ama çok kıskanıyor…