Bu yıl 13’ncüsü gerçekleştirilen Antalya Kitap Fuarı, Antalya Atatürk Kültür Merkezi’nde açıldı. Bu fuarı hem Antalya için hem de kitapseverler çok önemli. Benimde her yıl gittiğim fuara bu yıl farklı ve çok güzel isimler katıldı. Başkan Böcek’in kitap fuarı ile ilgili sözlerinde fuarın ne kadar değerli olduğunu anlatır nitelikte. Başkan Böcek, fuar ile ilgili şu sözlere yer verdi:

“Turizmin ve tarımın başkenti olarak her daim gurur duyduğumuz Antalya’yı aynı zamanda kültür ve sanatın başkenti yapacağımızın sözünü vermiştik. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz fuara “hayata okuyarak devam” dedik. Şimdi de Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında 13’ncü Kitap Fuarı’nı ‘Cumhuriyetimizin 2’nci yüzyılını birlikte yazıyoruz’ mottosuyla gerçekleştiriyoruz.

Turizmin ve tarımın başkenti olarak her daim gurur duyduğumuz Antalya’yı aynı zamanda kültür ve sanatın başkenti yapacağımızın sözünü vermiştik. Tüm dünyayı sarsan pandemi, ekonomik kriz, cumhuriyet tarihimizin en büyük Manavgat yangını, Türkiye’nin en büyük deprem felaketi gibi birçok olumsuzlukları bahane etmeden tüm sıkıntıları birlikte aştık. Alt yapı, üst yapı, yerelden kalkınma, sosyal yardımlar, çevre gibi alanlarda projelerimizi teker teker hayata geçirirken, halkımızı kültürel sanattan mahrum bırakmadık. Biz kültürün ve sanatın gücüne inanıyoruz. Aydınlığa yürüyen toplumun meşalesinin kitaplar olduğunu biliyoruz. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz fuara “hayata okuyarak devam” dedik. Şimdi de Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında 13’ncü Kitap Fuarı’nı “Cumhuriyetimizin 2’nci yüzyılını birlikte yazıyoruz” mottosuyla gerçekleştiriyoruz. Aradan geçen 13 yıl içerisinde fuarımız büyüyerek ülkemizin ve kentimizin en önemli kültürel etkinlikler olarak ilk sırada yer aldı.

Sevgili kitapseverler, Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında onun ilkelerine kulak vererek öğretmenlerimizin yetiştirdiği, en büyük güvencemiz öğrencilerimize verdiğimiz sözleri tutmaya devam ediyoruz. Öğrencilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. On gün boyunca sürecek olan 13’ncü Kitap Fuarı’nda 263 yazarımızı ve 204 ulusal ve uluslararası yayın evini hep birlikte ağırlayacağız. Yazarlarımızın imza günlerinde okuyucular ve yazarları birleştireceğiz. Bende Belediye Başkanı olma sürecine kadar yaşadıklarımı kaleme aldığım, gelirlerini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine bağışladığım, “Ben Bu Şehre Aşığım” ve ikinci kitabım “Siyaset ve İhanet” isimli kitaplarla okurlarımla buluşacağım.”