Aradan geçen bir haftalık süreye rağmen CHP listeleri tartışılmaya devam ediyor. Şimdilik herkes durumun ciddiyetinin farkında. Bu seçimin ölüm kalım meselesi olduğunu biliniyor. O nedenle de açık açık kimse konuşamıyor. Örgütte bir gerginlik var. Geçtiğimiz günlerde sohbet etme imkanı bulduğum yöneticiler alana çıkmaya hazırlanırken, bir yandan da kara kara düşünüyor. Ağız birliği yapmışçasına “Biz seçmene Sururi Çorabatur’u, Serap Yazıcı Özbudun’u, Şereffettin Kılıç’ı nasıl anlatacağız. Hadi ittifaktan gelenleri bir şekilde anlatalım. Özbudun konusunda Denizli teşkilatının ayaklanması ve bizim kabul etmemizi saymıyoruz. Koca Antalya’da listenin başına Sururi Çorabatur’u neden koyduğumuzu seçmene nasıl izah edeceğiz. Aslında tam olarak alana çıkmasak bile zaman zaman görüşmeler yaptık. Tepkiler inanılmaz kötü. TİP’e inanılmaz bir kayma var.”

Evet TİP dün gövde gösterisini yaptı. İnsanlarda şöyle bir psikoloji yerleşti: “Ben gidip Saadet Partisi’nden gelen Şerafettin Kılıç’a oy vereceğime gider Barış Atay’ı milletvekili yaparım.”

Evet bir başka unsurda Antalya’da oy kullanacak depremzedeler. Yaklaşık 100bin depremzede Antalya’da oy kullanacak. Bunun da yarısı Hataylı. Barış Atay’da Hataylıların çok sevdiği bir isim. Bence TİP Atay’ı da bu yüzden Antalya’ya gönderdi. Şayet Kemal Kılıçdaroğlu Başkan seçilirse Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi topal ördek bırakmamak gerekir. Yok seçilmezse, meclis çoğunluğunu sağlamak şart. Bunun için de CHP’nin artık aday tanıtım, seçim ofisi açılış işlerini bir yere bırakarak bir an önce alana çıkması gerekir. Şayet seçim ikinci tura kalırsa, meclis çoğunluğunu alan başkanlığı da kapar.

İYİ’DE SIKINTILI

İttifakın bir diğer ortağı ittifak ortaklarından aday getirip listeye koymadı. Ancak bu sıkıntı olmadığı anlamına da gelmiyor. Her ne kadar temayül yapılsa da, 1 ve 2 ithal. Ali Adnan Kaya’ya tepki yok. 4. sıra tanınmadığı için sıkıntılı. Kaldı ki, dedikodu olduğunu umuyorum ancak çok yüksek meblağda partiye bağış yaptığı konuşuluyor. Bu da partideki diğer kadın aday adaylarını rahatsız etmiş durumda. Benim konuştuğum kişiler “Bu parti için gece gündüz çalışan insanlar vardı. Kadınlarımız kooperatifler kurdular, depremde 24 saat çalıştılar ve listede yer alamadılar. Adalet yerini bulmadı” diyorlar. 5. sıra konusu ise tam bir komedi.

Bu arada 30 yılı aşan meslek hayatımda her zaman seçimlerden önce hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağını öngörürdüm. Hatta iddiaya da girerdim. Çoğu zamanda kazandım. Bu seçimlerle ise sadece iki tane tahminim var. Biri Antalya’dan Kemal Kılıçdaroğlu fark atarak çıkar, ikincisi mi? O da bende kalsın…

Esen kalın…