Türkiye’de çok enteresan olmayan ama gördüğümüzde ‘Daha neler göreceğiz?’ sözlerini kuruyoruz.

Rusya ve Ukrayna savaşından sonra Türkiye’ye akın ettiler. Bunun üzerine bir sürü espri yapıldı. Ülkeye döviz girecek diye sevinenler oldu. Ancak Suriyeliler gibi onlarda başımıza bela oldu. Önce ev kiraları tavan yaptı. Sonra kendi aralarında işletme açtılar. Türklerin işini elinden almaya başladılar. Onlar ile ilgili eylemler yapılmaya başlandı. Bu kez eylem yapanlar bilin bakalım kim oldu? Antalya VIP Turizm Karayolu Yolcu Taşımacılar. Yanlış duymadınız. Kontak kapattılar. Neden mi?

Antalya VIP Turizm Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Çınar Aslan ve Turizm İşçileri Sendikası Başkanı Ümit Akduman konuyu şu sözlerle açıklıyorlar:

“Antalya turizm konusunda Türkiye’nin belkemiği, yurt dışından ya da yurt içinden turistler Antalya’ya geldiklerinde taşımacıların aracılığıyla seyahatlerini güvenli bir şekilde gerçekleştiriyor. Taşımacı arkadaşlarımız, seyahat acentelerine bağlı olan, yurt dışından alınmış rezervasyonlar sonrasında müşterilerin otele götürülmesini sağlıyor. Son 4 yıldır, pandemiden önce ya da sonra, Rusya-Ukrayna savaşından sonra vb. birçok durumun etkisiyle, ülkemize gelen yabancı kişiler, bizim verdiğimiz hizmeti yabancı plaka aracılığıyla telegram whatsapp grupları üzerinden kendi vatandaşlarına veriyor. Açıkçası transfer satıyorlar. Bir Rus arkadaşın telegram grubunda belki 200 bin takipçisi var, doğal olarak biz yabancı bir vatandaşın Türkiye’de bu işi yapmasına karşıyız.

Ayrıca Türkiye’de yetkisi olmayan, yasal olmayan yurtdışı bazlı siteler var. Bu internet sitelerinde Türkiye’de ki transferlerin satışı yapılıyor. Onun dışında telegram ve whatsapp gruplarında yetkisi olmadan satış yapan çok sayıda şahıs da var ve biz bunu istemiyoruz. Vergimizi verip, bu işi resmi yollardan yapıyorsak, bütün evraklarımız tamsa, yasal iş yapmayan hiç kimseyi istemiyoruz. Antalya Valisinden ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yakın zamanda bir toplantı talep edeceğiz, yurt dışından satış yapan bu sitelerin kapatılması konusunda yardım isteyeceğiz. Türkiye’de turizm bacasız sanayi olarak geçiyor, bir ayağı taşıma. Gelen misafirlerimizi bir yerden bir yere ulaştırabilmek, dönüşlerini sağlıklı bir şekilde sağlayabilmek. Ama bu aradaki parantez içerisinde yaşanan hayatın gerçekleri var. Ailesine katkı için verdikleri bir mücadele var, bu mücadele içinde sorunlar da var. Sorun varsa bir yer de sorunun kaldırılması turizmcilerin nefes almasını sağlayacaktır. Yetkisiz satış yapanlar, Türkiye’de ofisi olmayanlar, ülkemizle herhangi bir bağlantısı olmadan vergi ödemeyen aracılar var. Aracıların bir şekilde sızması ve verdikleri fiyatların piyasayı düşürmesi sektörü bu hale getirdi. Bunların düzene girmesini, sorunun ortadan kalkmasını istiyoruz. Çözüm yine devletimizden gelecektir, onlardan bu konuda destek istiyoruz. Bunların herhangi bir şekilde ortadan kaldırılıp yasallaştırılması, devletimizin nezdinde de faturalandırılmasını ve yasa dışı işlem yapanlara da engel olunmasını istiyoruz. Evraklı, düzgün faturasını ödeyen kişilere de kolaylık sağlanmasını istiyoruz.”