Antalya’da ev fiyatları aldı başını gitti. Özellikle Ukrayna ve Rusya savaşının ardından Antalya’da ev almak veya taşınmak lüks haline geldi.

Kiraların uçup gittiği Antalya’da vatandaşlar, taşınmaktan korkmaya başladı. Fahiş fiyatlar karşısında ev bulmakta birçok kişi zorlanıyor. Yani asgari ücretle geçinmeye çalışan birçok kişi bulunuyor. Ev sahipleri bu kişilerin ne kadar zor şartlarda geçinmeye çalıştıklarını hiç düşünmüyor. Ev fiyatları nedeniyle birçok kişi zor durumlara giriyor. Borç içerisinde ay sonunu getirmeye çalışan binlerce kişi bulunuyor. Eskiden de ev sorunu birçok kişinin sorunuydu ama en azından insanlar geçinebiliyordu. Ancak şimdi insanlar ev kirasını ödeyebilmek için ne dışarda sevdikleri ile vakit geçirebiliyor ne de ileriye dönük bir yatırım yapabiliyor. Özellikle turistlerin Antalya’ya yerleşmesinin ardından ev fiyatları bir anda yükselmeye başladı. Turistlerin kur karşısında elinin güçlenmesinden dolayı ev sahipleri, evlerini artık turistlere kiralamaya ve satmaya başladı. Turistler için düşük miktarda kalan ev fiyatları Türk vatandaşları için ise bir ömür çalışıp didinerek zar zor biriktirdikleri meblağlara yükseldi. Türk vatandaşları için ev almak artık hayal oldu. Ev fiyatları karşısında mağdur olan binlerce kişi bulunuyor.

Ev fiyatlarının Rusların ve Ukraynalıların ülkelerine dönmesiyle eski fiyatına geri döndüğünü söyleyen Antalya Emlakçılar ve İş Takipçileri Oto Galerisi Esnaf Oda Başkanı İsmail Çağlar, “Antalya’da en ucuz evler Varsak bölgesinde bulunuyor. Konyaaltı ise en yüksek kiraların olduğu yerler. Varsak’ta 10 bin liraya ev var. Konyaaltı’nda ise 170-200 bine kadar ev var. Buralardaki ev fiyatları evin durumuna ve konumuna göre değişkenlik gösteriyor. Ev fiyatlarında aslında çok fazla düşüş yok. Aslında buna düşüş denmez. Ev fiyatları olması gereken yere geldi. Ev fiyatları ne pahalandı ne de düştü. Antalya’da depremden sonra fiyatlar artması aslında. Antalya’daki ev fiyatları Rusya-Ukrayna savaşından sonra olmaması gerektiği gibi arttı. Daha sonra fiyatlar yüksek olunca bazı vatandaşlar gözünü açtı, memleketlerine döndü. Bu gibi nedenlerle ev fiyatları olması gerektiği fiyatlara düştü. Rusya-Ukrayna savaşından sonra vatandaşlar, tabiri caizse kendi dilinden ve ırkından olanları kandırdı. Fiyatların düşmesini, Ruslar ve Ukraynalıların ülkelerine dönmesine bağlarız, pandemi döneminde inşaatların durmasının ardından inşaatların yapımları yeniden hız kazandı buna bağlayabiliriz, pandemi döneminde kapanan okullar yeniden açıldı buna bağlarız, pandemi döneminde azalan evlilikler yeniden arttı tüm bu konular yerine oturunca ev fiyatları da yerine geldi” şeklinde açıklama yapmış.

Gerçekten de son zamanlarda ev sahipleri turistlerin yoğun bir şekilde ev aramasından dolayı kendi vatandaşlarını kandırmaya başladı. Pandemi döneminin de tamamen geçmesinden dolayı hayat normale dönmeye başladı. Bu nedenle evlilikler eski yoğunluğuna döndü. Öğrencilerin şehir değiştirerek ev arama arayışına girdi. Bu gibi etkenler karşısında evlere olan rağbet arttı. Tüm bunların sonucunda ev fiyatları eski fiyatlarına düşmeye başladı gibi görünüyor. Umarım ev sahipleri yeniden evlere zam yapmaz.