Ben çocukken sadece 23 Nisan ulusal çocuk bayramında çeşitli ülkelerden gelen çocuklarımızı bilirdik. Okullarda bizlere yabancı uyruklu çocukları evimizde misafir edebilir miyiz diye sorardılar.

Misafir edebilecek aileler gelen arkadaşlardan evlerimize misafir alırdık. Yürüyüş düzenlerdik, bir hafta boyunca çeşitli yerlerde gösteriler düzenlerdik. Şimdi sık sık festivaller düzenleniyor. Çocuk genç fark etmiyor. Şimdi Alanya da dostluk festivali düzenlenmiş bakalım neler yapmışlar,

konuyla ilgili kimler konuşmuş okuyup bilgilenelim.  Alanya Belediyesi ve Kafkas Company iş birliğiyle bu yıl ilk kez organize edilen Uluslararası Dostluk Festivali renkli görüntülere sahne olurken; dostluk rüzgârı esti. Alanya'da dostluk rüzgarı estiren festival oldu. İskele'deki Şelale Meydanı’na kurulan alanda yapılan festivalde Gürcistan’dan gelen 20 ekip, 29 farklı gösteri sergileyerek izleyenleri büyüledi.

Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Murat Levent Koçak, Belediye Meclis Üyesi Haydar Uyar, Gürcistanlı dansçılar ve eğitmenler Atatürk Anıtı Önü’nden İskele Şelale Meydanı’na kadar “Dostluk Yürüyüşü” gerçekleştirdi. Burada açılış konuşması yapan Belediye Meclis Üyesi Haydar Uyar; “Gürcistan’dan gelen değerli komşularımız hepiniz bu güzel festivale hoş geldiniz. Belediye Başkanımız Osman Tarık Özçelik adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Gürcistan’nın bağrından kopan dans ekipleri bizlere yapacakları gösterileri biliyoruz ki sadece bir eğlence değil, aynı zamanda Gürcistan’ın tarihini, köklerini ve kültürünü de yansıtan bir mozaiktir” dedi.

Dostluk rüzgarlarının estiği festival, renkli görüntülere sahne olurken, vatandaşlar ve turistler yoğun ilgi gösterdi. Şehirlerimizi geçtim artık ilçelerimizde bile festivaller düzenleniyor.  Konserler gerçekleştiriliyor. El emeği göz nuru ile yapılan el işlerimiz bu festivallerde satılıyor. Çocuklar için eğlenceli saatler düzenleniyor. Gün geçtikçe festivallerimiz her şehre yayılıyor. Gelenek göreneklerimiz tanıtılıyor. Katılmanız dileğimle. Sevgilerimle….