Özellikle milletvekilleri seçimden sonra ortadan kaybolur. Halkın temsilci olarak seçilen milletvekillerinin seçimden sonra ortadan kaybolması vatandaşları gerçekten rahatsız ediyor.

Antalya’nın da birçok milletvekili maalesef ortadan kaybolmuş durumda. Benim en çok dikkatimi çeken vekil İYİ Parti’nin Antalya Milletvekili Aykut Kaya oldu. Kaya sık sık vatandaşlarla bir araya geliyor. Bununa normalde şaşırmamamız gerekiyor. Ancak maalesef artık şaşırıyoruz. Kaya, Manavgat’ta vatandaşlarla bir araya gelmiş ve sorunlarını dinlemiş. Yaşanan sorunları kaya şu sözlere yer veriyor:

“Yaklaşık 2500 yıllık bir tarihe sahip, tarihinde Akdeniz bölgesinin ticaret merkezi olmuş ve bugün de Antalya’mızın ve ülke turizminin en gözde yerlerinden biri olan Side’deyiz. Antalya’ya gelen yaklaşık 15 milyon turistin 1/3’ü Manavgat bölgemize bunların büyük bir çoğunluğu da Side’ye gelmektedir. Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde kültürel ve tarihi mirasın ortaya çıkarılmasında çok ciddi ve güzel çalışmaların yapıldı, devam eden bu çalışmaları esnafımız, vatandaşlarımız ve kamuoyu takdirle karşılamaktadır. Kültürel ve tarihi varlıkları ortaya çıkartırken buradaki esnafımızın, burada yaşayan vatandaşlarımızın görüşleri alınmamış, onların ihtiyaçları göz ardı edilmiş ve kendilerine yeterli bilgi verilmemiştir” diyerek eleştirilerde bulundu. Sonuçta Side, geçmişten bugüne, tarihiyle, ticaretiyle var olmuş bir yerimiz.

Burası araçların, taksilerin, dolmuşların, tur otobüslerin, yerli ve yabancı misafirlerin geldikleri ilk noktadır. Oysa burası yapılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı kendi bildiğine göre yapmış, burada faaliyette gösteren esnafımızın görüşlerini almadan, ihtiyaçları göz ardı edilmiştir. Şu anda gelinen noktada dolmuşçu esnafımızın gölgeliği yok, çöp kutuları yok, çöpler yerlerde. Yerlere baktığınız zaman toz toprak içerisinde. Yazın turizmin en yoğun olduğu dönemde, 40-45 derece sıcaklıkta burası toz toprak içinde kalacak. Gelen misafirlerimiz bundan etkilenecek. Esnafımız etkilenecek. Buradan yetkileri uyarıyorum. Side Karşılama Merkezi’nin koşullarının esnafın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bir an önce iyileştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde esnafımız, vatandaşımız, misafirimiz perişan olacak. Burada büyük bir kaos bizi beklemektedir. Burada çocuklu aileler ilerleyemez. Misafirler yürümekte zorlanır. Taksici ve dolmuşçu esnafımızın eski yerlerine taşınabilir. Yine dolmuşçu esnafımızın peron sayıları arttırılmalı. Ve onların düzeninin sağlanması gerekmektedir. Yine çöp kutularının konması, tuvaletlerin sağlıklı bir şekilde konulması gerekiyor. Bir tuvalet yeri tahsis edilmiş, şu an kapalı durumda. Esnafımız temel ihtiyaçlarını nasıl giderecek? Gelen misafirlerimiz buradaki ihtiyaçları nasıl giderecek?

Girişte birinci kapımız var. Oradan ikinci kapıya kadar ulaşım golf araçlarıyla ve belediyenin sağladığı minibüslerle sağlanıyor. Bize en çok aktarılan konu, bekleme sürelerinin fazla olması ve ulaşımda özellikle yaz aylarında sıkıntı yaşanmasıdır. Oradaki ulaşım araçlarının çeşitlendirilmesi ve sayılarının arttırılması gerekmektedir. Bir kez gelen turistin ikinci kez geldiğindeki alışveriş yapma isteği, ilkine göre fazladır. Dolayısıyla, bizim turisti Side’ye çekecek bu ulaşım probleminin birinci kapıdan ikinci kapıya kadar çözmemiz gerekmektedir. Bu araştırılabilir. Golf araçlarının sayısı arttırılmak durumunda. Üniversite öğrencilerimiz burada part-time çalıştırılabilir. Hem onlara ek gelir olur hem de gelen misafirlerimizin beklemesinin önüne geçebiliriz.”