Merhaba, Dünyanın dönme hızı mı arttı bende mi bir zaman sorunu var bilemedim ama bayramlar bayramları, özel günler diğerlerini kovalayıp duruyor.

Her güne yeni bir önem ve anlam yükleyen insanın, zaman döngüsünde yine bir bayram geldi ve yanında babalar günüyle karne günü bonus oldu …

Üç günlük bayramın dokuz günlük tatile dönüştürüldüğü zamanlarda, olmayan parasıyla tatile çıkmak için heyecanlanan insanların bayramı. İnanç çatısı altında kesilecek kurbanları kredi kartıyla alan insanların bayramı. Kalabalık ev halkının gelenlerle daha da çoğalacağı için çaresiz kalan ebeveynlerin bayramı. Tabii bir de her şeyi keyifle alabilen, gezebilen, düşünmeden tatil yapabilenlerin bayramı. Aslında benim için ulusal bayramlar dışında, tatil amaçlı kullanılan tüm bayramlar amacından uzaklaşmış durumda. Bunu yıllardır farklı ortamlarda gözlemliyor, sosyal medyadan insanın ayak izlerini takip ediyorum. Ve derken ticari bir bayram çıkıyor karşıma…

Aslında bayram bahane, tatil şahane gibi bir durumdayız değil mi? Akıllarımız en az bedenimiz kadar yorgun ve tatile ihtiyacımız var. Karne günü, babalar günü ve bayram üçlemesine birde bu günlerde doğanların doğum günü eklenirse oldukça güzel zamanlar geçirebilirsiniz dostlarınızla. Ama ekonomik gücünüz varsa...

Özel günlerde alınması gereken hediyelerle uğraşırken, bu tür uzun bayram tatillerinde de uzaklara yolculuk vs derken ekonomik olarak göçüp gidiyoruz kısacası.

Birde madalyonun diğer tarafı var bildiğiniz üzere. Böyle günlerde sevdikleri hayatta olmayanların hüzünleri. Televizyon ekranlarından alışveriş merkezlerine her yer özel gün reklamıyla doluyken, ağlamaklı gözlerle geçmişini özleyen insan bakışları. Babası olmayan bir çocuğun babalar günü kutlamasının içinde ki hüznü mesela… Ya da koca bir sene yolunun düşmediği mezarlığa bayram nedeniyle gidenler. Yılda iki defa bayramdan bayrama ziyaret edilen unutulan sevdiklerimiz.

Sanırım bayramdan, babalar gününden daha bir güzel olan karne alan çocuklarımızın mutluluğu. Koca bir sene çalışıp çaba gösterdikleri ve o güzel karneleri almaya hak kazandılar. Bütün çocuklarımızı yürekten kutluyor başarılar diliyorum.

Dünya küçük bir alışveriş dükkanı gibi. Başarılarının cevabını mutlulukla, başarısızlıkları mutsuzlukla geri iade ediyor insana.  Ektiğini biçtiğin, verdiğini aldığın bir yansıma sanki.

Bu bayramda sizlere sevdiklerinizle birlikte güzel zamanlar diliyorum. Güzellikler ekin yüreklere ve cevabını sağlıkla, huzurla alın evrenden. Özellikle babaları, anneleri olmayan çocuklardan esirgemeyin sevginizi ki huzur tüm yüreğinizi kaplasın. Mezarlıklarda sadece tanıdıklarınızı değil kimsesi olmayanları da ziyaret edin ki yastığa başınızı koyduğunuzda huzur tüm bedeninizi kaplasın. Balkonunuza, kapınızın önüne sokak canları için su koyun ki huzurla gülsün yüzünüz. Bilir misiniz insanın iç huzuru yoksa keyfi yoktur, tıpkı sağlık gibidir huzur. İçinizi kemiren şeylerden kurtulunca içinize doluverir huzur. Çocuklara sevgi aşılayın ki geleceğimiz huzurlu olsun, çocuklar mutlu! Kısacası huzur varsa keyfiniz yerindedir.

Her değişime ayak uyduran doğanın bilgeliği ve sanatın ışığında yeniden görüşene dek sağlıkla ve sevgiyle