Farkında mısınız bilmiyorum ancak doğanın dengesi iyice bozuldu. Son günlerde Akdeniz bölgesinde denizanaları sahillere vurmaya başladı. Bu bence tedirgin edecek bir şey. Artık kendimize gelemeye başlamamız gerek. Çünkü doğa intikamını alıyor ve almaya devam edecek.

Denizanası tedirginliği büyürken, Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu’nun açıklaması dikkatimi çekti. Gökoğlu,

“Deniz sezonu olsaydı tedirginlik yaratırdı. Çok yoğun bir göç var. Şu an akıntılarla hareket ediyorlar. Akdeniz’deki akıntı doğudan batıya doğru. İskenderun Körfezi ile Suriye ve İsrail kıyılarında çoğalan denizanalarının geçişi var şu an. Akıntılarla sürükleniyorlar. Akıntının yörüngesinden çıkanların bir kısmı Antalya Körfezi içerisine girdi. Zaman zaman kıyılarda görüyoruz. Yaz aylarına kadar bu geçiş tamamlanacaktır" dedi. Denizanalarıyla temastan kaçınılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Gökoğlu, “Dalış yapıp bunlarla ilgili örnekler aldık. Takip ediyoruz. Yaklaşık 12 metrekarelik alanda 1 deniz anası olacak şekilde popülasyon var şu anda. Geçici bir durum, vatandaşlarımızın korkmasına gerek yok. Her yıl yaşanan bir geçiş, ancak bu yıl biraz fazla. Hava bu sene çok sıcak geçiyor, kirlenme de çok fazla, bunlar artışın başlıca sebepleri. Kıyılara kadar vurduğunu görüyoruz. Yaklaşık 68 santimetre çapta ve 10 kilonun üzerinde bireyler var şu anda Antalya Körfezi’nde" dedi. Bu söylemlere kulak verilmeli.