Dün Facebook’u karıştırırken birden karşıma Kökerer ailesinden Şehmuz Kökerer’in CHP Muaratpaşa Meclis üyeliği için resmen aday adayı olduğunu gördüm. İlçe Başkanı Hasan Şahin, aday adaylığı belgesini verirken resimleri görünce çok şaşırdım. Şaşkınlığımın nedeni Şehmuz Kökerer gibi geniş vizyona sahip dolu dolu sosyal bir insanın, meclis üyeliğine fit olmasıdır.

36 yıllık meslek hayatımda çoook meclis üyeleriyle konuştum, tanıştım. Açıkçası beyni boş, cebi dolu, ya da çıkar hesapları olan Başkan yalakaları, mecliste kurşun askerlik yapan çok üye gördüm. Bu üyelerle Kökerer’i aynı kefeye koyamadığımdan olacak biraz yadırgadım. Açıkçası bu vizyonu geniş insanın Başkan ya da Başkanın yanında aktif görevler üstlenenmiş bir Kökerer görmek isterdim.

Bildiğim tanıdığım Kökerer yıllardır Kristal Bilardo ‘nün işletmeciliğini yapıyor. Sportmendir. Yaz kış demeden önce kilometrelerce yürür, sonra da sahile iner terini Akdeniz’in Ilık sularında serinletmeye çalışır. Doğa aşığıdır ve hayvan severdir. Çok cici bir köpekleri var. Zaman zaman sağlıksız sokak köpeklerini kucaklayıp veterinere götürdüğüne kaç kere şahit oldum.  Kendisi Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde yıllarca Nüfus müdürlüğü yapmış yılın başarılı bürokrat ödüllerini almış aktif ve sosyal bir insan. Antalya aşığı…

Telefonla arayarak usul ve edebe uygun olarak önce kutladım sonra da sorduğum sorularla olayı anlamaya çalıştım. Oldukça heyecanlı ve kararlı idi. Kendisiyle barışık olan bu insan bir kez daha beni konuşmalarıyla şaşırttı…

Antalya’yı çok sevdiğini söyleyen Şehmuz Kökerer, ‘’Mahmut kardeşim, biliyorsun ben geçen ATSO seçimlerinde Ticaret Odasının 37. Gurup Başkanlığına seçildim. Ben zaman buldukça Muratpaşa ve Büyükşehir Meclis toplantılarını da izlerim. Bu kent için bir tuğla koyan, bir fidan diken, benim için değerlidir. Allah Antalya’ya güzellikte hiçbir şey esirgememiş. İşte bu güzelliği korumak zorundayız. Ayrıca, Antalya’da 275 bin Doğu ve Güneydoğulu Kürt kökenli aile yaşıyor. Muratpaşa’da sayıları azımsanmayacak kadar Doğu ve Güneydoğu kökenli aile yaşamaktadır. Onların ulaşılmayan sesi, nefesi olmak istiyorum. Erken yaşta emekli olduk, içimizdeki enerjiyi yaşadığımız kente harcamak düşüncesiyle yola çıktım. Başkan olmak, Meclis üyesi olmak güzel bir şey tabi ki hizmet edebildiğin sürece güzel. Ben makam değil, iş yapmak için, hizmet için, siyasete girmeyi seçtim. Proje üreten, çözüm bulan kişi olmak istiyorum.

Çağdaş güzel Antalya’da yaşayan insanların yaşamına kolaylık, güzellik katma amacıyla ortaya çıktım. Diyarbakırlı, Bitlisli Urfalı, Mardinli, Trakyalı, Amasyalı, Trakyalı Antalyalı herkim bu kentte yaşıyorsa sorunlarına çözüm, yaşamlarına güzellik katmak için çaba sarf edeceğim. Mecliste sadece parmak kaldıran değil, çözüm üretici olacağım’’ dedi.

Aslında pek şaşırmadım söylediklerine, bence kafaya koyduğunu yapan adamdır, ama siyaset arenası bu, kimin nerede ne olacağı pek bilinmez.

Peki CHP de neler oluyor…

 

Şimdilik Büyükşehir Belediyesine en güçlü aday Ümit Uysal görünüyor, CHP’de belediye başkan aday adaylığı başvuruları devam ediyor. Belediye başkanlığı ve meclis üyeliği ile ilgili son başvuru tarihinin 19 Ekim. Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun, Mehmet Akif Hamzaçebi imzasıyla gönderilen bir yazıyla başvuru sürelerinin 26 Ekim saat 17.00’ye kadar uzatıldığı belirtildi.

CHP Murat Paşa’da dün Eski CHP İl Başkanı Ömer Melli, Murat Bulat, Sibel Gezen ve Mustafa Reşat Oktay belediye başkanlığı için aday adaylığı başvurularını yapan isimler oldu.

Konyaaltı Belediye Başkanlığı için Ali Abbas Yılmaz, Ali İhsan Görmez, Halil Zengin, Hüseyin Akyıldız, Necati Kök, Orhan Budak, Semih Esen, Sevgi Doğan, Süleyman Özdemir ve Süleyman Sakin aday adaylığı başvurusunda bulundu.  Konyaaltı Belediyesi için aday adaylığı açıklamasında bulunan Mehmet Balık ve Sebahat Çevik, kamu kurumu görevlisi oldukları için resmi başvurularını henüz yapmadı.

CHP Kepez’de belediye başkan adaylığı için Garip Erdoğan, Önder Kurnaz, Niyazi Nefi Kara’nın adı geçiyor. Ancak Kepez’de şu ana kadar resmi başvuru yapan kimse olmadı. Garip Erdoğan’ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Çalışmalarına hız veren Erdoğan, mahalle mahalle gezerek çalışmalarını sürdürüyor.