Değeli okuyucularımız güncel yaşamımızda çeşitli detaylara dikkat ederek, hayatımızı hem kontrol altında hem de güven için yaşamamız oldukça mümkün. Bu yüzden çeşitli konulara uyarılara dikkat ederek ve bunları güncel yaşam da hayat felsefemiz haline getirirsek emin olun daha güven de ve daha huzurlu yaşamamız. Sizinle paylaşacağımız konuları ve uyarıları sık sık okuyarak, alışkanlık haline getirmeniz en önemli temennimiz.

“Ziynet eşyanızı görülmeyecek şekilde takın

Yolda yürürken ıssız yerleri kesinlikle tercih etmeyin.

Apartmana giderken takip edilip edilmediğinizden emin olun.

Mümkünse yalnız yürümeyin.

Kalabalık ortamlarda kısa süreli de olsa kesinlikle çantanızı kimseye emanet etmeyin.

Alış veriş merkezi, semt pazarı gibi yerlere giderken çantanızda çift cüzdan bulundurmak ve fazla miktardaki paranızı, kredi kartlarınızı, kimlik kartınızı, ehliyetinizi, değerli evrakınızı başka cüzdanda bulundurun.”

Hırsız kapınızı çalabilir

* Evinizin elektrik, su telefon, doğal gaz ve benzeri donanım ve şebekelerini kontrol için geldiklerini söyleyen tamirci, tesisatçı, belediye görevlisi kılığındaki kişilere dikkat edin.

* Resmi görevli olduklarını belirten kişilerden kimlik göstermelerini isteyin.

* Kapıya gelen satıcı, dilenci, bohçacı, falcı gibi kişiler her zaman mal satmak için gelmez. Kötü niyetli kişiler toplumun bu istemini her zaman kendileri için fırsat olarak değerlendirmek ister. Bunlara karşı her zaman dikkatli olun.

* Evinizde yalnız olduğunuzda kapınızı tanımadığınız kişilere açmayın. Kapınızda mutlaka zincir bulundurun. Önce kapı dürbününden bakın, sonra zinciri açmadan ne istediğini anlayın. Ancak tanımadığınız şahıslara kesinlikle kapınızı açmayın.

* Evden çıktığınızda bırakmak zorunda olduğunuz değerli eşyalarınızı alışılagelmiş yerlerin dışında ve en son düşünülen veya hiç düşünülmeyen yerlerde saklayın.

* Ziynet eşyalarınızı üzerinizde taşımak zorundaysanız, dikkat çekmemek için değerli takılarınızı örtecek giysiler giymeniz mağduriyete uğramanızı önleyecektir.

* Toplu taşıma araçlarında seyahat ederken çantalarınızın kapaklarını iç yüze getirin veya çantanızı ön tarafında tutarak elinizle kontrol altına alın.

* Taşıtlarda seyahat ederken özellikle kucağında çocuk taşıyan kadınlara ekstra eşyalarını tutmayı teklif eden kişilere karşı dikkatli olun.

* Kalabalık alış veriş merkezlerinde veya marketlerde alış veriş yaparken cüzdanınızı çantanızdan çok sık olarak çıkarmamaya, elinizde tutmaya, tezgah üstüne veya başka yerlere koymamaya dikkat etin.

* Issız mahallerden geçmemeye özen gösterin.

 

GÜVEN İÇİNDE OLUN YAŞAMDA KALIN…