Merhaba,

Yazacak, çizecek, anlatacak o kadar çok konu var ki, inanın bazen kafam karışıyor. Evden çıktığımda yolda karşılaştığım çok şeyi not alamadığım gibi öyle olaylara şahit oluyorum ki neyi yazsam bilemiyorum bazen.

Mesela merkeze yürüyüşümde içinden geçtiğim parkta, yüreği güzel insanların sokak canlılarına su, yiyecek vs koyduğu kaplara denk geliyorum. Uzaktan bakınca sevindiğim bu beslenme kaplarının içini insana ait sigara, poşet, ve ona benzer pisliklerle dolmuş olduğunu gördüğümde ise içim acıyor. Siz çocuğunuzun “ hani o kıyamadığınızın “ , pis bir kaptan yemesini, içmesini ister misiniz? Sesinizi duyar gibiyim. Peki bu istemediğiniz şeyi neden başka canlara yapıyorsunuz? Çöp torbası, çöp kovası olarak adlandırılan işe yaramayan atıklarımızı attığımız bir şey varken neden bir canlının su içtiği, yemek yediği kabı çöple dolduruyorsunuz anlayamıyorum…

Lütfen sadece sokaklarda değil, evinizin balkonlarında, apartman girişlerinde özellikle bu sıcak hayvanlarda sokak canlarına yardımcı olmak için elinizden geleni yapmanızı rica ediyorum. Çünkü hiç bir şey eskisi değil, akan nehirler yok! Toprak yok! Her yer beton ve insan. Ama dünya sadece biz insanlara ait değil. Sokak canlarına yardım etmenizi yürekten rica ediyorum.

Ve özellikle yaşadığımız coğrafyada bu sıcak havaya rağmen piknik, mangal hastası arkadaşlara sesleniyorum. Tamam arkadaşım pikniğe git, denize gir, gez dolaş ama bir şeyi unutma senin gittiğin yere başkaları da gidecek. Çöpünü topla, etrafı kirletme, özellikle ormanlara çok dikkat et. Çünkü senin yaptığın yanlış yüzünden birçok hayvan evsiz ve birçok insan mutsuz olacak. Belki sen bir çocuğu insan evladı gibi büyütüp topluma yararlı bir birey haline getiremezken, doğa ana çocuğu olan ağaçları sevgiyle bakıp büyütüyor. Hatta bazen hak etmeyen insanlara bile gölge oluyor o bilge ağaçlar.  

Düşünsenize dünyada yangın mevsimi diye bir kavram var artık. Herkes kavurucu sıcaklarda acaba şimdi neresi yanacak diye bekliyor. Sizce yeni bir otel ya da ev için yakılan onlarca metre karede, yaşayan her canlının enerjisi o yangını çıkaran ruhu rahat bırakır mı? Bence bırakmaz…

İklim krizinin sadece insan değil, bütünüyle doğayı tehdit ettiği zamanlarda suyumuzu, havamızı, ağaçlarımızı, ormanlarımızı koruduğumuz, yaşayan tüm canlıların hayat haklarına saygı duyduğumuz zamanların çoğalması dileğimle. Lütfen sokak canlarına su ve yiyecek koymayı unutmayın.

Her değişime ayak uyduran doğanın bilgeliği ve sanatın ışığında yeniden görüşene dek sağlıkla ve sevgiyle…