Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 Ulusal eğitim istatistiklerine göre Türkiye'de okur yazar oranı artmış.

Paylaşılan verilere göre 25 yaş ve üzerindeki ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunlarının 25 yaş ve üzeri toplam nüfus içindeki oranı 2008 yılında yüzde 9,8 iken 2023'te yüzde 24,6 olmuş. Olmuş da bu eğitimlerin karşılığı bu ülkede alınıyor mu? Sadece para kazanmak için okul okunmuyor tabi ona sözümüz yok. Herkes okusun, kendini geliştirsin, kültürel zenginlik taşısın içinde ancak bunların çalışma hayatına da bir katkısı olsun.

Ülkenin dört bir yanına üniversiteler açılıyor. Açık öğretim, uzaktan eğitim gibi herkesin ön lisans, lisans mezunu olmasını sağlayacak sistemler oluşturuldu. Ancak sanki bunlar sadece, 'bizim ülkemizde üniversite mezunu oranı çok yüksek' diyebilmek için yapılmış gibi. Çünkü örgün eğitim verilen üniversitelerde de açık öğretimlerde de geçme notu o kadar aşağıya çekilmiş durumda ki yatmadan önce notlarına bakarak sınava girenler bile kolaylıkla sınavlardan geçip mezun olabiliyor. Sonuç olarak da bazı ciddiyet gerektiren bölümler hariç çoğu bölümden mezun olan öğrenciler nerdeyse hiç eğitim almamış gibi bomboş mezun oluyorlar. Mezun olan öğrenciler de bu durumun farkındalar ve kendilerini teselli etmek için 'sahada öğreniriz' avuntusunda bulunuyorlar.

Bir de herkes bir bölüme girip eğitim alıp mezun oluyor ama bu ülkede kaç kişi mezun olduğu bölümle ilgili bir iş yapıyor? Okuyorsun yetmiyor. Yabancı dil istiyorlar, staj istiyorlar sürekli bir şeyler istiyorlar ve karşılığı asgari ücret oluyor. Durum böyle olunca da ülkenin gençleri 'okuyup ne yapacağız' düşüncesine giriyorlar. Okuyup zaman kaybedeceğime gider iş hayatına erken başlarım diye düşünüyorlar. Çünkü bu ülkede okuyunca maddi manevi anlamda karşılığının alınamayacağını herkes kabullenmiş durumda. TÜİK'in açıkladığı o ön lisans, lisans mezunu rakamları da ülkedeki insanların eğitime verdiği değerden değil, ulaşım ücretlerinde öğrenci belgesi kullanarak indirim kapabilmek ya da öğrenci olmanın sağladığı diğer imkanlardan faydalanabilmek için…