Hayatımızın her alanında yer alan teknolojide herkesin de kabul edeceği üzere en büyük değişim yapay zeka alanında yaşanıyor.

Yapay zeka, günlük yaşamımızdan iş dünyasına, sağlıktan eğitime kadar her alanda etkilerini göstermeye devam ediyor. Ancak, yapay zekanın bu kadar hızlı gelişmesi, bazı endişelere yol açıyor. Yapay zeka bize yarar mı sağlıyor yoksa zarar mı veriyor?

Yapay zeka, karmaşık problemleri hızlı ve etkili bir şekilde çözebilme yeteneğiyle öne çıkıyor. Ancak, bu yetenekler aynı zamanda bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bu tehlikelerden birini bize kanıtlayan bir örnek var. Google DeepMind'in AlphaGo programı. AlphaGo, dünyaca ünlü Go oyuncusu Ke Jie'yi yenerek yapay zekanın insan zekasından üstün olabileceğini bizlere gösterdi. Ancak bu başarı birçok kişinin gözünü korkuttu. Çünkü insanlar yapay zekanın ileri dönemlerde insanları geride bırakabileceği korkusuna kapıldı. Yapay zekanın bu kadar şiddetli bir gelişim göstermesi ile kontrol edilemez seviyelere gelme ihtimali yüksek görünüyor.

Yapay zeka insan hayatının büyük bir kısmını oluşturan iş alanında da göz korkutmaya devam ediyor. Bu kadar hızlı ve şiddetli gelişen bir sistem ileri dönemlerde insan gücüne duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Ancak olası kötü sonuçlarının yanı sıra yararları da pek tabi olabilir. Özellikle sağlık ve eğitim konularında insanların yükünü fazlasıyla azaltabilir. Sonuç olarak, yapay zekanın tam olarak yararlı ya da zararlı olduğunu söyleyemeyiz. Ama, yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesinde ve uygulanmasında etik değerlerin görmezden gelinmemesi söz konusu korkuları ortadan kaldırabilir.