İhracat bir ülkenin en önemli gelir kaynağıdır. Üretken ülkelerin en büyük gücü yaptığı ihracattan belli oluyor. Son dönemlerde zor süreç geçiren Türkiye ekonomisini Akdeniz’in ihracatı dengede tutmaya çalışıyor.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Batı Akdeniz bölgesinin 4 aylık ihracat verileri ile ilgili şu sözlere yer veriyor:

"Bu değerler aylık olarak yüzde 5,6, yılbaşından bu yana ise yüzde 2,7 oranında gerilemeye işaret ediyor. Bu tablonun ortaya çıkmasındaki en önemli etkenler ise en başta artan maliyet baskısı nedeniyle özellikle bölge ihracatının lokomotifi olan yaş meyve sebze sektöründe rekabetçi fiyat avantajının kaybı yanında önemli pazarlarımız mahiyetindeki Avrupa Ülkeleri'ne yönelik sevkiyatta gümrük kapılarında yaşanan engellemeler gibi lojistik sorunlar, Rusya'dan ihracat bedellerinin tahsilindeki aksaklıklar ve küresel olumsuz ekonomik tablo şeklinde özetlenebilir. Bununla birlikte 1673 firmamız yılın ilk çeyreğinde 148 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdi. Yılın ilk 3 ayında en fazla ihracatı yaş meyve sebze sektörümüz gerçekleştirirken, en fazla ihracat Çin'e yapıldı.

Batı Akdeniz'den mart ayında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektöre baktığımızda yaş meyve sebze sektörümüzün 79,5 milyon dolar, maden ve metaller sektörümüzün 36,7 milyon dolar, ağaç orman ürünleri sektörümüzün 25,9 milyon dolar, kimya sektörümüzün 21,3 milyon dolar, çimento cam seramik ve toprak ürünleri sektörümüz ise 9,4 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiği görüldü. Covid ve sonrasında uzun süre ihracatta ciddi sıkıntılar yaşayan doğaltaş ağırlıklı maden ve metaller sektörü ise ciddi toparlanma sinyalleri verdi. BAİB Yönetim Kurulu olarak bölge ihracatını artırmak ve yılın ilk aylarında ortaya çıkan olumsuz havayı dağıtmak için hedef pazarlara yönelik destekler yanında başlıca ihracatçı sektörlerimiz olan yaş meyve sebze ve doğaltaş ürünlerine yönelik olarak önemli pazarlarda kapsamlı bir tanıtım/pazarlama stratejisi olan Turquality tanıtım atağının startını Ticaret Bakanlığımız desteği ile veriyoruz. Ayrıca, mart ayında Çin'deki önemli bir doğaltaş fuarına BAİB olarak katılım sağladık, bu sektördeki firmalarımız geçtiğimiz ayın ilk haftasında da Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen bir heyetimiz vesilesiyle ürünlerini tanıtma imkanı buldular. Bayram sonrasında S.Arabistan'a yönelik bir gıda heyetimiz olacak firmalarımızın bu heyete ilgisi büyük. Yine ileriki dönemde İspanya'ya yaş meyve sebze sektörüne yönelik bir UR-GE heyeti için hazırlıklarımızı tamamladık. Bunlar yılın ilk yarısı için çalışma yürüttüğümüz projelerimizin bazıları. Bölge ihracatımızın artırılmasına yönelik heyet ve fuar organizasyonlarına ilave olarak eğitim faaliyetlerine de devam ediyor ve önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz, ülke genelinde uygulanan öncü projelerden biri mahiyetindeki, bir yıl sürecek e-ihracat danışmanlık projemiz ile potansiyeli olan yeni firmalarımızı ihracat ailesine daha etkin katılmaya hazırlamayı hedefliyoruz."