Dünya genelinde ciddi bir nüfus artışı yaşanıyor. Bu artışla birlikte sorunlar da büyüyor. ‘Eğer böyle devam ederse dünya kendi kendini imha eder’ diyor uzmanlar.

Dünya genelinde ciddi bir nüfus artışı yaşanıyor. Bu artışla birlikte sorunlar da büyüyor. ‘Eğer böyle devam ederse dünya kendi kendini imha eder’ diyor uzmanlar. Biz insanlar ise bunu düşünmek yerine daha fazla nasıl kirletiriz? Daha fazla nasıl rantı nasıl yok ederiz diye düşünüyoruz. Oysaki hepimiz gelip, geçici değil miyiz? Bir çöpü yere atarsam, bir ekmeği israf edersem bir şey olmaz diye düşünmeyin herkes bunu yaparsa dünyanın halini düşünsenize. Velhasılıkelam herkesin kendine gelmesi gerek.

Geçtiğimiz gün Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nin paylaştığı çağrı dikkatimi çekti. Bakın Çevre Mühendisleri Odası ne diyor:

“Antalya, muhteşem doğası ve Akdeniz'in eşsiz güzellikleriyle ünlü bir şehir olarak, çevre koruma ve sürdürülebilirlik konularında öncü bir rol üstlenmektedir. Bu bağlamda, Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak, atık azaltımı, atık yönetimi ve geri dönüşüm faaliyetlerinin yanı sıra bu faaliyetlerin gelişmesini sağlamak için yenilikçi ve teknolojik gelişmelerin oluşturulmasının teşvik edilmesinin önemini vurgulamayı amaçlıyoruz.

Antalya ve Akdeniz'in zengin biyoçeşitliliği ve doğal kaynakları, atık yönetimi ve geri dönüşüm politikalarının etkili bir şekilde uygulanmasını daha da önemli hale getirmektedir. Bu güzellikleri korumak ve gelecek nesillere aktarmak için atıkların doğru bir şekilde yönetilmesi ve geri dönüşümün teşvik edilmesi gerekmektedir.

Türkiye genelinde olduğu gibi, Antalya'da da atık yönetimi ve geri dönüşüm politikalarının koordinasyonu önemlidir. İlgili bakanlıklar ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde, farkındalığın arttırılması, sürdürülebilir bir atık yönetimi sisteminin oluşturulması ve uygulanması için çaba sarf etmekteyiz.

Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi üyeleri olarak, Sıfır Atık Projesi'nin etkin bir şekilde uygulanması ve yaygınlaştırılması için kamu kurumları, özel sektör ve vatandaşların daha fazla bilinçlenmesi, benimsemesi ve uygulaması için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye hazırız. Tüm paydaşları, sürdürülebilir bir gelecek için atık yönetimi ve geri dönüşüm politikalarına destek vermek, bununla birlikte yenilikçi ve teknolojik geliştirmelerin teşvik edilmesi ile Antalya ve Akdeniz bölgesinin doğal güzelliklerini korumak üzere işbirliği yapmaya ve çaba göstermeye davet ediyoruz.” Bu çağrıya kulak verin.