Sağlık sisteminde sorunlar her geçen gün büyürken, yetkililer adeta konuya kulak tıkamış durumda. Antalya Türkiye’nin sağlık üssü. Ancak hak ettiği değeri görmüyor. Çünkü sağlıkçılara davranışlarımız, onların yurt dışına kaçışını bir türlü insanca hale getiremedik.

Sorunlar her geçen gün büyürken, vatandaşların çektiği çile anlatılmaz yaşanır boyuta ulaştı. Eğer ülkenin gerçek halini görmek istiyorsanız hastanelere bir gidin. O sokak sokak gezen belediye başkan adayları bir gün hastanelere uğrasın bir de Türkiye’nin gerçek halini görsünler.

Konuya ilişkin İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, sağlıktaki sorunları TBMM’ye taşımız. Kaya, sorunları şu şekilde dile getiriyor:

“Antalya'da son 2 senede 3 il sağlık müdürü göreve getirilmiştir. Yeni gelen il sağlık müdürünün her şeye adapte olması, bütün sistemini oturtması uzun bir süre almaktadır. Sağlık çalışanları sürekli değişen iş ve işleyiş biçimi yüzünden performans ve motivasyon kaybı yaşarken, hastaların aldığı hizmet de sekteye uğramaktadır. Yeni yapılan hastane projeleri var, yönetilmesi gereken ciddi bir organizasyon ve bütçe var ama biz bu olayları yönetecek kişiyi devamlı değiştiriyoruz. Peki bu mantıkla Antalya’mız sağlıkta nasıl iyi olacak?

Devlet yönetimindeki istikrar, kurumsallaşma ve göreve gelen kişilerin uzun süreler iş başında kalması ile doğru orantılıdır. İlçelerde de durum sıkıntılı. Konyaaltı, Kepez, Elmalı, Aksu'da ilçe sağlık müdürü yok. Şu anda Kepez, Demre ve Gazipaşa devlet hastanelerinde başhekim de yok. 3-4 ay sonrasına randevu verildiğini biliyoruz. Vatandaşımız 3 ay diş ağrısı mı çeksin?

Vatandaşımız randevu tarihlerinin uzun olmasından dolayı ASM'lere gidiyor, orada da ağrı kesicilerle geçici çözümler bulunmaya çalışılıyor" yorumunda bulundu. “Bütün jeoloji ve inşaat mühendislerini getirsek bir hastane nereye yapılamaz desek, ilk gösterecekleri yere siz yeni Manavgat Devlet Hastanesi'ni yapmaya başladınız.

Zemin sıvılaşmasının olduğu bu yerde, inşaat sağlıklı bir şekilde ilerlememektedir. Temelini 2023 mayıs ayında attınız, hala birinci katı göremedik. Aynı dönem veya sonraki tarihlerde temelleri atılan hastaneler kat kat yükselirken yeni Manavgat Devlet Hastanesi'nde neden ilerleme yok? Milyonlarca dolar bütçesi olan bu projede bu hatalara nasıl düşülüyor, akıl alacak gibi değil.

Her gün onlarca hastamız acillerde yoğun bakım yatağı beklemektedir. Bu beklemeleri azaltmak için, projelendirdiğiniz ve yapımına devam ettiğiniz hastaneleri lütfen bir an önce bitirin.”