Türkiye genelinde kiracı ve ev sahipleri sorunları bitmek bilmezken, yetkililerin çözümleri sadece sözlerde kalıyor. Artık gerçekten çözüm bulunmalı. İnsanlar sırf bu yüzden birbirine zarar vermeye başladı.

Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu Kurucusu Cengiz Kul’nun konu ile ilgili yaptığı röportaj gerçekten akıl alır gibi değil.

Bakın Başkan Kul, “Birçok ev sahibi kiracı kavgasının üstü kapatılıyor. Basın bile birçok kez haber yapmıyor. Aldığımız duyumlara göre savcılar bile ‘Seçim önü iktidarın bu seçimi kazanması gerekiyor. Bu olaylar duyulmayacak’ diyerek bu olayların üstünü kapatmaya çalışıyor. Akıl alır gibi değil. Sivas’ta yaşanan bir olay. Bir kadın evden tahliye ediliyor. Bir bodrum katına sığınıyor. Yangın çıkıyor ve kadın yanarak hayatını kaybediyor. Olay yerine gelen savcı basın mensuplarını ve vatandaşları tehdit ediyor ‘Bu olayı çeken herkesi içeri alırım’ diye. Ne yaparsak yapalım. Adalet maalesef yok. Devletin her kademesi onların elinde. Birisi hak aramaya çıktığı zaman suçlu oluyor. Biz hakkımızı aradığımız zaman bize ‘Sizi yakında içeriye alırlar’ diyorlar. Çünkü korkuyla bastırılmış insanlarımız var. Adalet isteyen çok insan var. Ancak korkudan hareket edemiyorlar. Korkutulmuş ve sindirilmiş bir halkız. Her şey suç haline gelmiş durumda. İnsanların beynine bunlar yerleştirildi. Artık insanlar aileleriyle birlikte yaşamaya başladı. Hatta bazı yerlerde insanlar dubleks evler tutuyorlar. Birbirini hiç tanımayan aileler birlikte yaşamaya başladı. Bizim platformda o kadar çok kişi var ki akıl alır gibi değil. Bunun sebebi SHOW TV’de yayınlanan Bir Yuvam Olsun programı. Biz o program hakkında suç duyurusunda bulunduk. İki emlakçı insanlara yardımcı oluyoruz adı altında yabancı insanları bir araya getirip aynı evi tutmalarını sağlıyor. 20-30 bin lira olan evleri iki aile tutunca bakın ne kadar ucuz diyorlar. Böyle bir algı yaratılmaya başlandılar. 20 bin lira paraya insanlar ucuz diyorlar. İnsanlar eşyalarını satıyorlar. Odalara sıkıştılar. Aileler çocuklarının odasını kiraya veriyor. Şu anda kiracı ev sahipleri cinayetlerinin üstü kapatılıyor ve bunların sayıları gerçekten çok fazla. Birçoğu zaten basında alacak verecek davası olarak yansıtılıyor. Ancak bunların çoğu kiracı ev sahibi kavgası. Antalya genelinde son bir yılda ev sahibi kiracı yaralamaları 50’nin üzerinde. Bu rakamlar resmi değil. Bizim bildiklerimiz. Türkiye’de genelinde cinayetler ise 200’e yakın. Bunlar sadece medyaya yansıyan bize sorarsanız gerçek sayı bunların iki üç katı” sözlerine yer verdi. İnanabiliyor musunuz? Evinizi hiç tanımadığınız biriyle paylaşıyorsunuz. Akıl alır gibi değil ne hala geldik.