Cumhurbaşkanlığı Kabinesindeki 16 bakandan ikisi Antalya’dan. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dışındaki diğer Antalyalı kabine mensubunun Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’nin önemli turizmcilerinden biri olan Mehmet Ersoy’un Belek’te,  Kemer’de, Göynük’te turistik tesisleri olduğu biliniyordu. Bu yüzden Antalya’ya, bölge turizmine yakın bir isimdi. Ama ailesinin Antalya kökenli olduğu fazla bilinmiyordu. Bu konuda ilk açıklama Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’tan geldi.

Taş, “Dışişleri Bakanlığımızla birlikte Kültür ve Turizm Bakanı olan Mehmet Ersoy’da aslen Aksekilidir. Turizmin başkenti Antalya’mızdan Kültür ve Turizm bakanı çıkması da şehrimiz için son derece önemli bir karar olmuştur. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı bu karar ile tüm Antalyalı hemşerilerimize ve teşkilatlarımıza çifte mutluluk yaşatmıştır” dedi.

Ak Parti İl Başkanı Taş’ın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un Aksekili olduğunu açıklamasının ardından, geçmişte aynı partinin ilçe başkanlığını yapan tanıdığımızı aradık. Önce, “Memleket için hayırlı olsun” dedik. Ardından da Akseki’nin neresinden olduğunu sorduk.

Ak Partili siyasetçi, “Ormanalı” dedi. Ama, “Aksekili değil” demedi.  Ormana, İbradı’nın neredeyse çeyrek asır önce ilçe olmasının ardından buraya bağlı bir yerleşim birimi. 2014’e kadar belediye idi. Şimdi İbradı’nın mahallesi. Akseki ile ilgisi yok.

Ama anlaşılan Aksekililer hala İbradı’nın ilçe olmasını kabullenmiş görünmüyorlar. İbradı ile Akseki arasında tarihi çok eskilere dayanan çekişmenin sürdüğü anlaşılıyor. Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ın da Aksekililer gibi düşünüp düşünmediğini bilmiyoruz. Herhalde bu konuda eksik bilgi sahibi.

İbradılılar, yeni atamanın ardından umutlu bir bekleyiş içindeler. Mehmet Ersoy’u Ormana’da çok görmemişler ama onun gibi İstanbul’da yaşayan İbradılıların, Ormanalıların her yıl memleketlerine mutlaka uğrayıp havasını, suyunu soluduklarını, hatta cenazelerini burada defnettiklerini biliyorlar.

Umutları, 20 yıl önce hazırlanan Doğu Antalya Alternatif Turizm Gelişim Projesi’nin hemşehrileri olan Mehmet Ersoy’un bakanlığı sırasında uygulamaya geçirilmesi. Ersoy’un turizm sektörünün içinden gelen bir bakan olarak alternatif turizmin, doğa ve kültür turizme değer vereceğine inanıyorlar.

Doğu Antalya Alternatif Turizm Gelişim Projesi, Manavgat’ın üst kısımlarından başlayarak Akseki ve İbradı’yı kapsıyor. Altınbeşik Mağarası’nın da içinde olduğu bu proje, adından da anlaşılacağı üzere kültür, doğa turizmine yönelik bir girişim. Kıyılara sıkışan Antalya turizmini iç kesimlere, Toroslara yaymayı, kırsalı, köyleri içine almayı hedefliyor. Ne yazık ki şimdiye kadar proje kapsamında gereken adımlar atılmadı. Sürdürülebilir Alternatif Turizm alanları, taş ocaklarının saldırıları ile yok olmaya başladı. Hala da bu saldırılar sürüyor.

Çiçeği burnunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un baba ocağı İbradı – Ormana’ya hak ettiği ilgiyi göstermesini, turizmin gelişmesine destek vermesini bekliyoruz. Bizimle birlikte İbradılı, Aksekili hemşehrileri de bekliyor