Futboldan çok anlayan biri değilim ancak yaşananlar çok garip. Yaşanan hakem krizlerinin yanı sıra Türkiye’deki yabancı oyuncu sayısının bu kadar fazla olması artık sinir bozu hale geldi. Türkiye’de çok yetenekli gençler varken, neden bu yabancı merakımız bitmiyor?

Eski futbolcu Bahadır Albayrak, şu sözlere yer veriyor:

“Burada oluşan spor turizmi kapsamında eski profesyonel sporcuların oluşturduğu ve kamp için Antalya'ya gelen yabancı takımların hazırlık maçlarına çıkan benim de aralarında bulunduğum hakem grubu var. 10 yılı aşkın süredir de bu maçları yönetiyoruz. TFF'nin atadığı hakemlerin hem yetersizliği hem de ücretlerin 750 Euro civarında olması nedeniyle bu takımları getiren acenteler daha çok bizi tercih ediyordu. Biz 100 Euro civarında ücretle maçları yönetirken bu yıl yurt dışından birçok ülkeden hakemler getirildi ve 100 Euro'ya maç yönetiyorlar. Yani bir ligde 36 hafta varsa, bizim hakemlerimiz iki katı daha yüksek maça çıkıyor. Ama bizim bir sıkıntımız var, acenteler kendine göre haklı olabilir ama diğer ülkelerden federasyon hakemleri göndermeye başladılar. Bu süreç içerisinde de hem TFF'nin elindeki maçları alıyorlar hem de bizim elimizdeki bütün maçları almaya çalışıyorlar. Bugün herhangi bir sahaya girdiğinizde hiçbir Türkiye Futbol Federasyonu hakemi ya da amatör hakemler maçlara çıkamıyor. Belek bölgesindeki sahaları gezdiğiniz zaman Rusya Federasyonu'ndan, İspanya Federasyonu'ndan, Azerbaycan Federasyonu'ndan, Gürcistan Federasyonu'ndan bazı başka federasyonlardan yabancı hakemler bulunuyor. Türkiye Futbol Federasyonu'nun haberi olmuyor, bütün maçları bu hakemler çıkıyor. Artık buna birinin el atması gerekiyor, Türk hakemleri mağdur oluyor.”

Bir zamanların en iyi futbolcularından biri olan Ümit Karan ise “Teknik direktörlük Türkiye'de çok zor, çok fazla futbol kulübü var, Youtube'dan iyi para kazanıyoruz. Biz varken Arda Turan mı vardı, asistlik yaptı, geldikten sonra her zaman kaybettik. Lincoln çok iyi oyuncuydu, severek oynadığım bir futbolcu. Bizim paramızı yiyorlar, Türkiye yabancı oyuncu çöplüğü haline geldi. Adana, Mersin, Diyarbakır, Van'a gidin, 85 milyon nüfusumuz var.3 bin Euro’luk futbolcudan bin Euro kazanmaktansa 300 bin Euro’luk oyuncudan 100 bin Euro kazanmanın peşindeler. Ülkemizde yeteri kadar futbolcu, yetenekli gençlerimiz var" dedi. Bence bu sözlere kulak verilmeli.