Kemal Kılıçdaroğlu kendisinin kurduğu Millet İttifakı’nın ortak adayı olarak çıktığı seçimleri ucuna kadar getirmiş ancak kazanamamıştı. Her ne kadar seçimleri kazanamasa da aslında ona oy verenler ikiye bölünmüştü. Bunun bir bölümü Kılıçdaroğlu’nun süreci çok iyi yönettiğini ancak aday olmasının hata olduğunu düşünürken, diğer kesim ise Cumhurbaşkanı adaylığını ona çok yakıştırıyordu.

Seçimler yapıldı ve seçimi 2. turda da olsa Recep Tayyip Erdoğan kazandı. Sonrasında kurultay süreci de başladı. Bana göre kurultay sürecinin yerel seçimler öncesine alınması büyük bir hataydı. Kılıçdaroğlu ya seçimin ilk gecesi istifa edip ayrılacaktı ya da CHP Kurultay’ını yerel seçimlerin sonuna bırakacaktı.

Şimdi ne oldu? Herhalde CHP tarihinin en beceriksiz yönetimi ile yerel seçimlere gidiliyor. Artık isimlerin YSK’ya verilme süreci başlıyor. Hafta içerisinde isimler verilecek ancak CHP hala kararını verememiş durumda. Kampanyası 37 gün öce başlayan Denizli’nin Çivril Belediye Başkan adayı Kemal Aslan adaylıktan alınmış. Hatay’da Haluk Levent’e teklifte bulunmuşlar kabul etmeyince “Kurumsal teklif değil” diyerek sıyırtmışlar. İzmir konusunu açmıyorum bile.

Türkiye genelinde çok sayıda bu şekilde örnek var. Gelin biz biraz da Antalya’dan bahsedelim. Madem Muhittin Böcek’i aday gösterecektin de niçin kendisini tartışılır hale getirdin. Yok MKYK’dan çıktı, yok PM’ye girmedi diye niye kendi partililerine bile dövdürdün? Niçin Böcek’i açıkladığın gün Ümit Uysal’ı da açıklamadın ve Uysal’ı zor durumda bıraktın? Mesela Cem Kotan’ı nereden buldun? Kumluca’da kaybettiğinin farkında mısın? Kemer ile ilgili bilgin var mı? Ya Kaş’ın durumu. Daha neler neler…

Geçtiğimiz günlerde genel merkezden birileri ile görüştüm. Diyor ki 11 Büyükşehirden 4’ünü alırsak büyük başarı diyor. Evet gelinen nokta bu. Ortada ittifakta yok, süreci yönetmek de yok, doğru aday belirlemekte yok.

Oysa ben Özgür Özel’i 2. adam olarak çok sevmiştim. Gençliğimde ne kadar saçma bulduğum Atasözü varsa yaş aldıkça tek tek doğruluğunu anladım.  Mesela taş gerçekten yerinde ağırmış. Keşke 2. adam olarak kalsaymış.

Bence hafta başı benzer aday tartışmaları ile başlar. Bakalım hangi isimler YSK’ya verilir. Parti tarafından doğru dürüst araştırması yapılmadığı için kaçı YSK’dan döner hep birlikte göreceğiz. Bu arada adayını açıklamayı unuttukları belediye başkan adayı olabileceğinden herkesin kendi ilçesine sahip çıkmasını salık veririm.

Sayın Özel kusura bakma ama daha şimdiden umutları yok ettin. İnşallah aday seçimlerinde doğru yapmışsındır ve sen haklı çıkarsın. Bu arada dua et İstanbul’u Ekrem İmamoğlu kazansın. Aksi taktirde CHP’nin en kısa süreli genel başkanı olarak tarihe geçersin.

Esen kalın…