Ülkemizde son yıllarda ardı arkası kesilmeyen orman yangınları yaşandı. Bu yangınlarda sadece ağaçlarımızı, topraklarımızı değil ormanda yaşamını sürdüren sayısız canlıyı kaybettik.

Buna rağmen özellikle insan kaynaklı çıkan yangınların önüne geçilemeyince ülkemiz adına çok güzel bir karar alındı. 2023 yılında alınan karara göre her yıl yaz aylarının bazı dönemlerinde ormanlara girme yasağı getirildi. Bu karar kapsamında içinde bulunduğumuz 2024 yılı için de ormanlara girme yasağı birçok şehirde başladı.

2024 yılı için ormanlara girme yasağı kapsamında; Antalya, Hatay, Yozgat, Manisa gibi toplamda 20 şehrimize başlangıç ve bitiş tarihleri değişmekle birlikte yasak getirildi. Üstelik bu karar sadece bu 20 şehrimiz için geçerli olmayıp listenin güncelleneceği ve yeni şehirlerin ekleneceği de açıklandı. Ormana girme yasağı kuralları şehirden şehre farklılık gösterse de genel olarak ormanlık alanda tüp, nargile, tütün gibi ateş kullanımını gerektirecek her şey yasaklanırken bazı şehirlerde ateşsiz pikniğe izin veriliyor bazı şehirlerde ona bile izin verilmiyor. Bu karar ülkemiz adına alınan en güzel kararlardan biri olabilir. Çünkü bu karar yetkili merciler tarafından çıkarıldığı için bu yasaklara uymayanlara da yaptırımlar uygulanacak. Ve bu yaptırımlar gerçekten gerekliydi. Çünkü maalesef insanlar karşılığında bedel ödemeyecekleri her konuda çok rahat davranıyorlar…

Alınan karar çok doğru ve faydalı bir karar ancak burada başka bir husus da var. Neden böyle basit bir mesele için illa kurallar ve yaptırımlar getirilmesi gerekiyor? İnsanlar neden bu kadar bilinçsiz ve duyarsız? Geçtiğimiz günlerde ormanlık bir alanda balık tutan bir vatandaş içtiği sigaranın izmaritini ormanlık alana atarak yangın çıkmasına neden olmuştu. Ekipler gelene kadar kendi imkanlarıyla yangını durdurmaya çalışan vatandaş başına böyle bir şey geleceğini tahmin etmediğini söylemişti. Böyle bir durum nasıl tahmin edilemez? insanlar neden bu kadar bilinçsiz derken bunu anlatmaya çalışıyorum. Yıllardır orman yangınları yüzünden kaybettiğimiz onca ağaç, toprak, hayvanlar... Bunları bile bile nasıl bu kadar düşüncesiz davranılabiliyor? Keşke herkes insan olmanın gerektirdiği kuralların bilincinde olsa da yetkili merciler tarafından çıkarılan ve adına "karar", "yasak" denilen ama aslında utanç tablosu olan bu önlemlere gerek kalmasa.