Artık yerel seçimlere çok kısa bir süre kaldı. Yavaş yavaş aslında seçim sonuçlarında daha güçlü tahmin yapmak mümkün bir hale geldi. Her gün eş dost arıyor. Seçim ne olur diye soruyorlar. Özelden yazıp aynı sorunun yanıtını arıyorlar. Ben en iyisi bir kere de yazıp işi bitireyim…

İşe Büyükşehir’den başlayalım. Peki Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı kim olur?

Özellikle son dönemde artan ekonomik kriz, emekli maaşları, ev kiraları derken aslında bir dip dalga söz konusu. Yani eğer meşhur 6’lı masa ortakları dağılmadan seçime girseydi, dışarıdan da DEM destekleseydi Antalya’nın 19 ilçesi ve Büyükşehir Belediyesi’ni net bir şekilde eski adıyla millet ittifakı yürüye yürüye kazanırdı.

Ancak paramparça olan masa tüm dengeleri alt üst etti. Hoş ortada İYİ Parti diye bir parti de kaldı mı tartışılır. Şu anda Antalya’da birçok bölgede ilçe belediye başkanlıklarındaki oyu yüzde 5’in altında çıkarsa çok da şaşırmam.

Evet Büyükşehir Belediyesi’nden başlayalım. Antalya Büyükşehir Belediyesi seçimleri ile ilgili anketler geliyor. Anketlerin bir kısmında yüzde 7, bir kısmında yüzde 2 Cumhur ittifakı adayı Hakan Tütüncü önde görünüyor. Benim gördüğüm ise Antalya Büyükşehir’de seçimin kafa kafaya gittiği.

Şu anda inanılmaz bir yarış var. Bu yarışın galibini ise bence CHP seçmeni belirleyecek. Hala Muhittin Böcek’in aday yapılmasını içine sindiremeyen ciddi bir kesim var. Bu kesim gidip başka partiye oy vermez. Ancak sandığa gitmeyebilir. Yani seçime katılım oranı seçim sonuçlarını da belirleyecek. Eğer giderse Böcek, gitmezse Tütüncü seçimleri kazanır.

UYSAL RAKİPSİZ

Gelelim Muratpaşa Belediyesi’ne. Şu anda belki de seçimlerin en rahat adayı Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal. Seçim sonucunu da şimdiden ilan edeyim. Yüzde 60 ile 70 bandında bir oy alarak tamamlar.

KEPEZ BELİRSİZ

Kepez’de ise kritik bir seçim var. Daha önce de yazdığı gibi psikolojik üstünlük CHP adayı Mesut Kocagöz’de. Burada çok da lafı eveleyip gevelemeyeyim. Eğer DEM’in oylarını kırmayı başarırsa Kocagöz, başaramazsa Rıza Sümer ipi göğüsler.

YILDIRIM İDDİALI

Aksu’da iki aday ön plana çıkıyor. Her ne kadar Halil Şahin’in aday yapılmaması karşısında ortaya bir tepki konulsa da Kaan Şahin biraz işi toparladı. Kim önde derseniz bence bir adım da olsa İsa Yıldırım önde duruyor.

ÜÇLÜ YARIŞ

Döşemealtı’nda seçim CHP adayı Menderes Dal ile AK Parti adayı Bekir Kıvrım arasında. İYİ Parti adayı Emre Afacan’da yarışın bir çıt gerisinde de olsa ortağı. Sanıyorum sonucu merak edilen yerlerden birisi olacak.

KOTAN ÖNDE AMA…

Tabi ki sona en çok konuşulan ilçe olan Konyaaltı’nı bıraktım. Konyaaltı seçimleri de sonucunu merakla beklediğim bir yer haline geldi. 3 ay önce herkes Konyaaltı için CHP fark atar derken, şimdilerde sadece CHP kazanır diyor. Ortada çok da fark kalmadığını düşünüyorum.

Geçtiğimiz hafta ismi bizimkine benzeyen bir site Yargıtay’ın CHP’nin adayı Cem Kotan’ın dosyasını incelemeye başladığını yazdı. Yine Cem Kotan’ın gezi eylemleri sırasında çekilmiş bir fotoğrafı broşür haline getirilerek dağıtıldı.

Yargıtay’daki dosyanın incelenip incelenmediği bilinen bir durum mudur bilmiyorum. Yani bu haber o amaçla kasten yapılmış olabilir. Ancak burada böyle bir risk de var mı, var. Ancak biz doğal yolla ilerlersek şu anda Cem Kotan önde. Seçimi alır mı bilmem. Ancak alırsa çok da fark olacağını düşünmüyorum. Hatta kazanması halinde meclis çoğunluğu bile bıçak sırtı olabilir.

Yani Antalya kent merkezinde tek seçilme garantili aday Ümit Uysal. Diğerleri haftaya biraz daha netleşir. 31 Mart akşamı ise hep birlikte sonucu öğreniriz.

Esen kalın…