CHP'de uzun süredir devam eden kriz gün yüzüne çıktı. Dün yaşanan olayların perde arkasını sizler için derledik.

CHP’de uzun süredir devam eden ve tarafları yay gibi geren olaylar zinciri nihayet patladı. Dün Hasan Şahin tarafından Seçim Kurulu’na verilen listede 3 ismin çizilmesi CHP’deki krizi gün yüzüne çıkardı. Aslında krizin geçmişi Kepez İlçe seçimlerine dayanıyor. Kepez seçimlerinin finalinde iki aday kalmıştı. Bunlardan biri Muratpaşa grubunun destelediği Zeki Doğan, ikincisi ise Önder Kurnaz’ın desteklediği Gökhan Ölmez. Bu seçimlerin sonunda Ölmez başkan seçilmiş ancak iki grubun arası düzelmemişti.

CHP Kurultayı’nda Kurnaz, Özgür Özel’i destekleyerek yine kendisine yakın bir isim olan Deniz Demiröz’ü Genel Başkan Özgür Özel’in Merkez Disiplin Kurulu anahtar listesinde yer almasını başardı. Demiröz’de seçilerek Disiplin Kurulu’na girdi. Böylece Kepez İlçe Başkanlığı ve Genel Merkez bağlantısını yapan Kurnaz, Kepez Belediye Başkan aday adayı oldu.

Ancak Kepez’i garanti görmeyen Önder Kurnaz’ın ismi önce Konyaaltı ile daha sonra ise Muratpaşa ile anılmaya başlandı. Hatta o dönem Kurnaz’ın sosyal medya paylaşımlarında nerenin adayı olduğunu yazmaması da tepkilere neden oldu. Bu süreçte Önder Kurnaz, Deniz Demiröz ve Gökhan Ölmez sık sık genel merkezde birlikte dolaşmaya başladılar. Bu önce Kepez adaylarını daha sonra ise Muratpaşa adaylarını rahatsız etti.

Kepez İlçe seçimlerinde başlayan gerginlik, Kurnaz’ın Muratpaşa aday adayı olması ile zirve yaptı. Son ana kadar da Önder Kurnaz ismi Muratpaşa adayı olarak genel merkezde yer aldı. Ancak ardından aday olarak Ümit Uysal açıklandı. Bu kez de siyasi kulislerde Önder Kurnaz’ın meclis üyeliğinde ilk sıraya konulacağı ve başkan vekili yapılacağı ileri sürüldü. Yani genel merkezin bir sonraki dönem için Önder Kurnaz’ı hazırlayacağı iddiası yer aldı.

Bu durum Muratpaşa grubunu yine rahatsız etti. Dün de Hasan Şahin fitili ateşledi ve intihar komandosu gibi hem Önder Kurnaz’ı Muratpaşa’dan uzaklaştırdı hem de kendini.

Peki bundan sonra ne olur? İddia o ki 3 meclis üyesi istifa etmezse Ümit Uysal ihraç edilecek. Ederlerse sorun yok. Yerlerine yedekten gelecekler ve çizilen üç isim yine meclis üyesi seçilemeyecek. Peki etmezlerse Uysal’ı ihraç edebilirler mi? Yerel seçim öncesi buna cesaret edebilirler mi? Sanmam. Ümit Uysal bağımsız olarak bile kampanyasını sürdürse seçimi alır. Peki bu durumda Büyükşehir ne olur? Büyük zarar görür.

Bence bu işi bir şekilde tatlıya bağlarlar ve seçimlere kadar bu böyle gider. Peki seçim sonrası ne olur? Ümit Uysal konuyu yeni genel başkanı ile konuşur. Yani seçim sonrası daha Ümit Uysal’ı ihraç etmeye fırsat bulamadan Özgür Özel’in makamından ihraç edileceğine eminim. Belki bu sözlerim kimlerini kızdırır ama ben böyle düşünüyorum. Varmısınız iddiaya?

Esen kalın…