Antalya’nın son bir aydır konuşulan meselesi kuşkusuz ANET eski Genel Müdürü, Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz.

Teleferik kazası sonrası da Kocagöz’ün yanı sıra en çok konuşulan şirket de ANET oldu.

Maalesef kamu görevi yapan Belediye şirketleri siyasiler tarafından farklı şekillerde kullanılıyor. Seçim zamanında partiye ya da başkana yakın isimlerden oluşuyor. Ancak bunu yaparken mesleki bilgileri önemsenmiyor. Bu da bana göre çok ciddi bütçelere sahip olan şirketlerin yapısını bozuyor. Yani benim adamım olsun da işten anlamasa da olur anlayışını doğru bulmuyorum.

Doğru olan ANET’in başına bir organizatör olarak bir genel müdür atamanız. Kaldı ki gerek yöneticilik tecrübesi gerekse aldığı eğitim açısından baktığınızda Mesut Kocagöz doğru bir isim.  Peki ya yönetim kurulunda kimler var? Sonuçta bu şirket ile alınan tüm kararlar yönetim kurulundan geçiyor.

Şimdi ANET’in iştigal alanlarına bir göz atalım. Asıl işi et olan ANET’in yönetiminde kaç tane besici, kaç hayvan üreticisi, hadi geçtik kaç kasap var? 4 ayrı mesire yeri ve çay bahçesi var. Yönetim Kurulu’nun kaçı daha önce bu tarz işletmecilik yapmış. ANET’in sahip olduğu otoparkları daha verimli hale getirmek için yönetim kurulu üyelerinin kaçı bu işten anlıyor?

Tam bu konuyu işlerken gazeteci ağabeyim Mahmut Üründül ile sohbet ettik. Bana yüksek gelen su faturalarından yakındı. Sadece kendisinin değil apartmanda bulunan dairelere önce 500, sonra 600 derken bin liraya yakın su faturaları gelmeye başlamış. Dedim ki bir yanlışlık vardır. Öyle ya Antalya’da su parası gerçekten ucuz.

Kendisi de tanıdığı olan ASAT Genel Müdürü’ne durumu aktarmış. ASAT bir inceleme yapmış ve tesisatı kontrol ettirmesini istemiş. Tabi Mahmut abi çağırmış bir tesisatçı bir aylık su faturası kadar da tesisatçıya ödemiş ancak kaçak yok.

Bu kez ASAT ‘Arıtma cihazındandır’ demiş. Yüksek su faturalarından bunalan Mahmut Üründül bu kez soluğu arıtma cihazı satan firma da almış. Cihazı komple değiştirmiş. Sonuç fatura daha da artmış. ASAT bu kez de bu faturanın gelmemesi lazım demiş. Peki şimdi ne olacak bilen yok. Mahmut Üründül’de yeniden şikayetçi olmaktan çekiniyor. Çünkü ASAT bu kez de muhtemelen evini değiştir diyecek ve ev kendisine ait olduğu için bu da mümkün değil.

ANET ile bu olayın ne alakası var derseniz hemen söyleyeyim ASAT’ın Genel Müdürü Avukat İbrahim Kurt. Hem de Türkiye’de büyükşehir belediyelerinin içerisinde su teşkilatının tek avukat olan müdürü Sayın Kurt. Hani yukarıda liyakat dedik ya, sizce de ASAT’ın genel müdürü neden mühendis değil? Sadece size yakın isimleri bir yerlere getirirseniz, ANET o kadar olur ASAT’da bu kadar.

Esen kalın…