Bugünlerde Antalya’da en çok konuşulan olayların başında hiç kuşku yok ki Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün tutuklanması geliyor.

Elbette yasalar önünde hepimiz hesap vermek zorundayız. Bunun başkanı, amiri, memuru yok.

Ancak adalet sadece 4 duvar arasındaki Adalet Sarayı’nda sağlanamaz. Verilen kararların kamuoyunda da bir karşılığı olmalıdır. En azından kararların vicdanları rahatlatması gerekir. Ancak maalesef yargının tutuklama kararı kimsenin içine sinmedi. Bugün Soma’da, İliç’te bir türlü işleyen adalet, Antalya’da bir başka türlü işlemiştir. İşte bu durum da vicdanları rahatsız etmiştir.

Bu yargılamanın sonunda ne olur bilemem. Kim ne kadar cezaya çarptırılır, kaç sene yatar, ya da beraat eder onu da bilemem. Hatta ortada bir can kaybı var, yaralılar var, bayramları zehir olan insanlar var. Elbette suçlular cezalarını çekmelidir.

Ancak en düz haliyle Mesut Kocagöz kasım ayında ayrıldığı bir görev için nisan ayında hapse girdi. Üstelik Sayın Kocagöz’ün görevinden ayrılmasının ardından teleferiğin defalarca bakıma girdiğini düşünürsek gerçekten vicdanlar sızladı.

Öncelikle ben süreç ile ilgili CHP İl Başkanı Nail Kamacı ve ekibini kutluyorum. Çünkü olayı sıcak tutup, daha ilk andan itibaren gereken tepkiyi verdiler.

Ancak maalesef aynı şeyi CHP Genel Başkanı Özgür Özel için söyleyemeyeceğim. Çünkü ilk andan beri açıklamalar yaptı, başkanın yanında durmaya çalıştı ve başkanına sahip çıktı. Ancak ben beklerdim ki, Sayın Genel Başkan olaydan sonra Antalya’ya gelsin, Kocagöz’ü ziyaret etsin, gerekli açıklamaları bizzat Antalya’da yapsın, cezaevinde nöbet tutan parti emekçilerinin yanında olsun.

Bakın Sayın Özel Mesut Kocagöz burada sadece tutuklanan bir belediye başkanıdır. Eğer siz bu olaya gerekli tepkiyi veremezseniz bu yol olur, gerisi gelir, tutamazsınız…

Bugün Adliye’ye sadece bilgisine başvurulmak için çağırılan belediye başkanınız tutuklanıyorsa bu olayı iki süslü lafla geçiştiremezsiniz. Mesela bu olayın ardından bütün büyükşehir belediye başkanlarını alıp Antalya’ya getirseniz sesiniz çok daha gür çıkmaz mıydı?

Bugün verilen karara AK Parti kurucu Başkanı Avukat Habip Akhan bile sosyal medyasından tepki veriyorsa oturup bir düşünmek gerekir.

Her neyse yapacak bir şey yok. Umarım en doğru karar verilir ve sonunda adalet yerini bulur. Hem adliye de hem de insanların kalbinde…

Esen kalın…