Antalya'nın doğal güzelliklerinin tahribi vatandaşların isyanı ile son buldu. Antalya’nın herkes tarafından bilinen falez sahil bandında kaçak inşaat yapılıyordu.

Durum sosyal medyanın gündemine oturunca yapılan kaçak inşaata vatandaşlar adeta ateş püskürdü. Muratpaşa Belediyesi ise gelen tepkilerin ardından inşaatı durdurdu... Bu ülkede sosyal medyanın gücü olmasaydı ülkeyi kim bilir ne hale getireceklerdi…

Falezlerin katledildiği inşaat çalışmasına Antalya halkı sosyal medya üzerinden adeta ateş püskürdü. Vatandaşların haklı isyanı sonuç buldu ve belediye inşaatı durdurdu. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal yaptığı açıklamada “Antalya’mızın dünyaca ünlü falez sahil bandında, yoğun şikayet üzerine devam eden plaj inşaatı belediyemiz ekiplerince durdurulmuştur. Bilindiği üzere kıyı alanlarının kullanımı konusunda yetkili merci Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığıdır. İnşaat faaliyetlerinin durdurulduğu alan, ‘Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan’ ve aynı zamanda ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ statüsünde Şirinyalı Mahallesi 1591 parsel 12 ada önünde yer almaktadır. Bakanlığının ön izni doğrultusunda başladığı ifade edilen inşaatın hali hazır imalatı kapsayıp kapsamadığı noktasında İl Müdürlüğüyle gerekli yazışma yapılmış olup süreç yakından takip edilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada inşaatın yapıldığı alanın 'devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunduğu' ibaresi dikkat çekici. Yani devletin hükmü altında diye bu doğal alanların katledilmesi normal mi karşılanmalı? Hangi şehirde olursa olsun neden sürekli doğal alanlara müdahale ediliyor? Üstelik sosyal medya olmasaydı bu doğal güzellik katliamları devam mı edecekti? Duyarlı vatandaşlar sayesinde mi bu ülkenin güzellikleri korunacak, bu korumayı aslında devletin yapması gerekirken vatandaşlar kendi çabalarıyla ülkenin doğal yapılarını korumaya çalışıyorlar. Ülkede alınan kararları adeta sosyal medya yönetiyor. Bu ülkenin kuralları, kanunları yok mu? Yaşanan bu absürtlükleri görünce açıkçası insanda bir sosyal medyayı kaybetme fobisi oluşuyor. Sosyal medyanın zararlarından bahsedip yasaklanmasını isteyenler aman dikkat! sosyal medya kapanırsa ülkede düzeni nasıl sağlayacağız?