Antalya’ya ilk geldiğim yıllarda sıcaktan bunalmıştım. Bir türlü alışamadım sıcağa neme. Gölgede bile nefes alamıyordum.

Bir arkadaşımın ailesi yaylaya gitmiş. Eksiklerini götürecekti. Senide götüreyim dedi. Benim ailem eylül ayına kadar yayladan dönmez dedi.

Gittik, hayatımın en güzel yeriydi. Bir gece kaldık. Üşüdük resmen. Akşam üstü hava serin, resmen yorganla yatılacak hava. Şimdi olsa gine giderim koşa koşa.  Antalya’nın yerlileri yazın asla Antalya da kalmıyor. Kalan nadir insanlar. Ama yaşlıları Antalya da bulamazsın.

Antalya'da Yörüklerin yayla serüveni başlamış. Havaların ısınmasıyla Antalya’nın Akseki, Manavgat, Gündoğmuş ve Alanya ilçelerinde yaşayan Yörükler göç etmeye başlar. Yörükler her yıl çıktıkları yüksek rakımdaki yaylalardaki obalarına yerleşmeye başlar. Hep birlikte bakalım Antalya’mızın Yörükleri göçe başlamış mı neler yapıyorlar, nasıl çadırlarda kalıyorlar, neyle besleniyorlar, yorgan alıyorlarmış,  ne zamana kadar kalacaklar.

Antalya'nın Akseki, Manavgat, Gündoğmuş ve Alanya ilçelerinde yaşayan Yörükler, havaların ısınmasıyla daha soğuk olan Akseki'nin Göktepe, Çimi Yaylası, Alacabel, Gündoğmuş'un Eğri Göl, Yaylalarına yerleşmeye başladı. Akseki, Manavgat, Gündoğmuş ve Alanya ilçelerinde hayvancılık dışında geçim kaynakları bulunmayan Yörükler, havaların ısınması üzerine daha serin olan yaylaların yolunu tuttu. Bazı Yörükler yaylalardaki taştan yapılmış obalarına, bazıları ise kıl çadırlarda kalıyorlar.

Yaz mevsimini Akseki'nin 2 bin 200 rakımlı Göktepe ve Gündoğmuş ilçesinin 2 bin 50 metre rakımlı Eğrigöl ve Alanya'nın 2 bin 200 metre rakımlı Söbüçimen Yaylalarında geçirecek Yörükler, gelişen teknolojiye bağlı olarak at ve deve sırtında değil, motorlu araçlarla göç ediyor. Un, bulgur, tuz, kazan, tencere, yayık, beşik, yatak ve yorganlarını kamyonet, kamyon, traktör ve otomobil gibi çeşitli araçlarla taşıyan Yörüklerin ana geçim kaynağı olan keçiler ise çobanlar tarafından otlatılarak götürülüp getiriliyor. Bazı Yörükler ise hayvanlarını kamyonlara yükleyerek yaylalarına getiriyorlar. Alanya'dan koyunlarını otlatmak için Gündoğmuş'un Yaylalarına çıkan Yakup Saraç, havaların ısınması ile birlikte her yıl yaylaya çıkmak zorundayız.

Mayıs ayının 15 den sonra hayvanlar sıcaktan Yaylaya çıkmak isterler. Yaylaya çıkarak obalarımıza yerleştik. Hava şartlarına göre eylül ayı sonuna kadar yaylada kalacağız dedi. Manavgat'ın Gebece mahallesinden Akseki'nin yaylalarına çıkan Duran Topaça (74), Toros dağlarında hayvanlarını otlatmak için çıktıklarını ve obalarda kaldıklarını söyledi. Eylül sonuna kadar yaylada kalacaklar.

Yörüklerden Ramazan Topaça, yaptığı açıklamada, hayvancılık mesleğinin atalarından kaldığını söyledi. Havaların ısınması ile birlikte Manavgat ilçesinin Gebece köyünden Akseki'nin Yarpuz Mahallesi Kaklıktaş yaylasına çıkarak obalarına yerleştiklerini anlatan Topaça, “Her yıl mayıs ayı sonlarında hayvanlarımızı yaylaya çıkarıyoruz.

Hayvanlarımızı taşıdık. Obalarımıza yerleştik. Doğdum doğalıdan hayvancılıkla uğraşıyorum. Hayvancılık bizde baba mesleğidir. Hayvanları yaylaya çıkarmazsak sıcaktan dolayı hayvanlar bunalıma girer. Bırakırsak kendiliğinden yaylaya çıkar. Hava şartlarına göre eylül ayı sonunda kasım ayı bayında tekrar köyümüze döneceğiz. Keçilerin sütünden yoğurt, yağ ve peynir yaptıklarını dile getirerek, bunları yaylaya kadar gelen özel müşterilere satıyoruz. Kendimize ait müşterilerimiz var.

Keçilerin ürünlerini satmak için müşteri aramayız.” dedi. Ağustos ayında naparız bilmem. Şimdiden bunalmaya başladık. Kalp hastası olanlar yaşlılar lütfen saat 11 ve 16 arası sokağa çıkmasın. Sevgilerimle…