Antalya’da Yağız Balcı (18) ve Ada Kayahan (17) scooter kazasında hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz gün Balcı ve Kayahan’ın ölüm yıl dönümünde gözyaşları sel oldu. Balcı ve Kayahan’ın aileleri kazanın yapıldığı yerde çocuklarını andı. Yaşanan acıyı anlatmaya kelimeler yetmez. Sözün bitti yer. Ancak biz önlem almadığımız sürece bir çok eve evlat ateşi düşecek. Dün ailelerin söyledikleri sözler gerçek yürekleri dağladı.

Yaşanılan acının bir tarifinin olmadığını belirten Baba Murat Kayahan, “Biz her gün ölüyoruz ama belki sürücü çok kısa süre sonra çıkacak” dedi. Anne Sevim Kayan ise, “Çok üzgünüz, acımız hiçbir zaman dinmedi. Acımız artarak devam ediyor. Bir yandan onların yokluğunu tutunmaya çalışırken, bir yandan da hukuk mücadelesi verdik” dedi. Kazanın ardından bir yıl geçtiğini belirten anne Ela Balcı, “Onları bir yıldır göremiyoruz ve sarılamıyoruz. Bizim için bu sonsuza kadar sürecek. Çok acı, Allah kimsenin başına vermesin. Dostluk ve arkadaşlık nedir arkadaşları öğretti” sözlerine yer verdi. Baba Ali Balcı da çocukları çok özlediklerini belirtti.

Benim dikkatimi avukatlarının yaptığı açıklama oldu. Avukat Sevilay Sarıkaya, cezaların caydırıcı olması gerektiğini belirterek şu sözlere yer verdi:

 “Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılama yapıldı. Sanığın bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan 8 yıl 4 ay 24 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve tutukluluk haline devam karar verildi. Kararın gerekçesini de özetle belirtmek isterim, kazadan önce drift, trafik güvenliğini tehlikeye atmak suçundan hakkında kamu davasının açılmasına ertelenmesine karar verilmiş olması, birden çok trafik kurallarını ihlali nedeniyle, hakkında idari yaptırım kararlarının bulunması, aşırı hızla araç kullanması, 112 Acil Çağrı merkezini aramak yerine arkadaşlarını araması gerekçesini oluşturmuştur. Dosya şu an Yargıtay’da temiz incelemesindedir. Biz inanıyoruz ki Yargıtay da vereceği kararla başka çocuklarımızın ölmesine engel olmak için caydırıcılık sağlayacaktır.”