Liseyi bitirdim. Tam üniversite imtihanlarına hazırlanırken. Ailem evlendireceğim diye tutturdu.

Okula gittiğim için sadece evde yemek ve temizlik yapmayı biliyordum. Bu kız bizi rezil eder biçki nakış kursuna gönderilim eli iğne iplik tutsun dediler ve gittim. Seccade işlemesini, elbise kesip dikmesini, Çin iğnesi gibi bir sürü el emeği göz nuru işler başarmıştım. Artık ailemin rezil etmeyecektim. En azından eli iğne iplik tutuyor diyeceklerdi. Şimdi düşününce ne kadar komik geliyor. Ver parasını al değil mi? Oğluma kızıma torunuma benden hatıra yapmak istedim. Şimdiki çocuklar pek önemsemiyor.

Alanya da “Üreten Ellerden Bir Tutam Mutluluk” adlı El sanatları yıl sonu sergisi açılmış. Alanya kültür merkezinde açılan sergide neler olmuş, neler yapmışlar ne kadar sürede neler olmuş bakalım. Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında Alanya Belediyesi, İlçe Halk Eğitimi Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı’nda açılan el sanatları kurslarına katılan kadınların el emekleri, düzenlenen yıl sonu sergisiyle taçlandırıldı.

Cikcilli, Obagöl, Hanımeller 1, Güllerpınarı El Sanatları Merkezi, Hacet ve Güllerpınarı Muhtarlık ofisini kapsayan 6 merkezin yıl sonu sergisi birleştirilerek oluşturulan ‘Üreten Ellerden Bir Tutam Mutluluk’ sergisi, gerçekleştirilen açılış töreniyle vatandaşların beğenisine sunuldu.

Alanya Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine; Belediye Başkan Vekili Murat Levent Koçak, Belediye Meclis Üyeleri, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İbrahim Yıldırım, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nimet Hacıkura, kurs eğitmenleri ve vatandaşlar katıldı. Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Yıldırım, sosyal projelerin önemine değinerek, Alanya Belediyesi’ne bu tarz sanatsal, kültürel sergilere verdikleri önem ve destek için teşekkür etti.

Yaptıklarımızı duvara masalara sermiştik. Şimdi stantlar var, kendileri diktiklerini giyip manken edasında podyumda sunuyorlar. Seneler geçtikçe teknoloji ilerledikçe çok güzel eserler ortaya çıkıyor. Sevgilerimle…